Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tractors 3571452_1280 1.jpg
Foto: Pixabay.com
18. decembra 2018 Poľnohospodárstvo od SITASITA Diskusia()

Výdavky Slovenska na poľnohospodárstvo sú nad priemerom EÚ

Výdavky kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR boli v roku 2018 vo výške 1,1 mld. eur

Výdavky Slovenska na poľnohospodárstvo, lesníctvo, rybolov a rozvoj vidieka z verejných zdrojov tvoria 1 % HDP a sú nad priemerom Európskej únie. Výdavky kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) boli v roku 2018 vo výške 1,1 mld. eur, čo predstavuje asi 1,2 % HDP a 3,2 % celkových verejných výdavkov. Vyplýva to z priebežnej správy revízie výdavkov na pôdohospodárstvo uverejnenej Ministerstvom financií SR.

Zhodnotenie stavu

Pridaná hodnota v poľnohospodárstve na hektár pôdy je podľa správy nízka, dôvodom je štruktúra poľnohospodárskej produkcie na Slovensku, v ktorej dominuje produkcia s nízkou pridanou hodnotou (obilniny, olejniny). „Na Slovensku dlhodobo klesá živočíšna výroba a špecializovaná rastlinná výroba (ovocie, zelenina). V slovenskom poľnohospodárstve sú dominantné veľké farmy náročné na pôdu a kapitál, nie na pracovnú silu. Pridaná hodnota je v porovnaní s EÚ na nízkej úrovni aj v potravinárskom priemysle. Slabo rozvinutý potravinársky priemysel brzdí rozvoj aj primárnej poľnohospodárskej produkcie,“ uvádza sa v správe.

Prostriedky Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020 klesli o 23 %, zmenou politiky EÚ, ale aj národným rozhodnutím SR (presun 22 % prostriedkov na priame platby a nižšie spolufinancovanie). Pätina najväčších poberateľov dostáva približne 94 % všetkých priamych platieb. Koncentrácia priamych platieb je v SR najvyššia spomedzi členských štátov EÚ. Priame platby sú v SR väčšinou vyplácané na hektár obhospodarovanej pôdy a sú tak odviazané na produkciu.

„Veľké farmy, starí farmári, nízka produkcia na hektár a nejasné úlohy niektorých inštitúcií. Takto je možné v skratke zhrnúť výsledky priebežnej správy revízie výdavkov na pôdohospodárstvo, ktorú sme pripravili v spolupráci s Inštitútom pôdohospodárskej politiky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka,“ zhodnotil výsledky priebežnej správy riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR Štefan Kišš.

MPRV SR má v zakladateľskej pôsobnosti osem štátnych podnikov, čo je najviac v rámci SR. Celkové vlastné imanie podnikov predstavuje podľa revízie 868 mil. eur. Najväčším podnikom sú Lesy SR, š.p. (86 % sumy vlastného imania), ktoré ako jediný podnik odvádzajú štátu dividendu vo výške asi 2,4 % svojich tržieb (5 mil. eur v roku 2017). MPRV SR poskytuje dlhodobo dotácie trom podnikom – Hydromeliorácie, Závodisko a Národný žrebčín Topoľčianky (spolu 3,8 mil. eur v roku 2017).

Budúci rok

Od budúceho roku vláda alokovala v rozpočte MPRV SR prostriedky na pomoc v poľnohospodárskej prvovýrobe vo výške 30 mil. eur ročne a výnos z osobitného odvodu pre obchodné reťazce (73 mil. eur), ktoré budú využité na systémovú podporu sektora. Európske zdroje tvoria väčšinu výdavkov (70 %).

 

Odporúčané články

Ľudia na Slovensku minú na potraviny a nealko ročne takmer 900 eur Kabinet schválil návrh rozpočtu SPF na roky 2019 až 2021

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame