Útek, sprej alebo sa pred medveďom hrať na mŕtveho? Ochranári radia, čo robiť, keď príde k najhoršiemu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Medvede sú oveľa silnejšie a rýchlejšie ako ľudia. Foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku pribúda čoraz viac stretov s medveďmi, z ktorých sa viaceré skončili zranením a jedno dokonca úmrtím. Netreba preto chodiť do takýchto miest osamote, ale radšej v skupinách, v neprehľadnom teréne robiť hluk a sledovať tiež, či sa tam nenechádzajú stopy alebo trus.

Upozorňuje na svojej stránke zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý zverejnil odporúčanie, ako sa správať v oblastiach jeho výskytu a tiež mapu pôsobnosti jednotlivých tímov.

Vyhýbajte sa očnému kontaktu

„Počas návštevy takýchto lokalít komunikujte a buďte hluční, dajte o sebe vedieť, napríklad hudbou alebo rádiom. Tento neprirodzený hluk upozorní medvede na vašu prítomnosť a pomôže predísť nečakaným stretnutiam,“ ozrejmujú ochranári.

Pomôcť môže aj to, keď sa vyberiete na plánovanú trasu počas denného svetla a nie pri svitaní či súmraku.

V prípade, že zbadáte medveďa vo väčšej vzdialenosti, pomaly sa vráťte tým smerom, odkiaľ ste prišli. Ak však ide o bližšiu vzdialenosť, treba dať medveďovi vedieť o vašej prítomnosti.

„Prihovorte sa mu kľudným hlasom, ale vyhýbajte sa očnému kontaktu. Pozorujte, čo robí medveď, nestrácajte ho z dohľadu a cúvajte späť. Nerobte prudké pohyby, neotáčajte sa k medveďovi chrbtom a nebežte,“ dôrazne odporúča zásahový tím.

Nebojujte s medveďom

Pri strete medvedice s mladými hlavne nevstúpte medzi nich. Ak k tomu dôjde, nestrácajte medvedicu z dohľadu a pomaly sa cúvaním vzďaľujte. Dôležité je pri akomkoľvek stretnutí s touto šelmou neútočiť a nesprávať sa agresívne.

„Nehádžte skaly či iné predmety a správajte sa tak, aby medveď nevyhodnotil situáciu ako rizikovú a nezačal sa brániť,“ píše sa v materiáli.

„V žiadnom prípade sa nepokúšajte bojovať s medveďom. Medvede sú oveľa silnejšie a rýchlejšie ako ľudia a pokus o boj by pravdepodobne skončil vážnym zranením alebo smrťou,“ upozorňujú.

Stratégia, ktorá môže pomôcť

Medvedí sprej vám môže pomôcť, nakoľko vám poskytne čas na ústup. Ak ho však nemáte, existuje aj iná stratégia, ktorú môžete použiť. „Pritlačte sa tvárou k zemi, chráňte si krk a hlavu rukami. Nehybne zostaňte ležať až do odchodu medveďa,“ priblížili ochranári.

Prízvukujú tiež, že je dôležité rešpektovať divokú prírodu a jej obyvateľov a najlepšou ochranou je prevencia. Týka sa to miest aj obcí, v ktorých blízkosti sa nachádza nezabezpečený a ľahko dostupný odpad so zvyškami jedla. Ten predstavuje pre medveďa jednoduchý zdroj obživy.

Materiál obsahuje aj odporúčanie v prípade stretnutia medveďa v obývanej oblasti, ako to bolo napríklad v Liptovskom Mikuláši. V takom prípade treba vyhľadať bezpečné miesto, ktorým je nejaká budova či auto a okamžite kontaktovať linku tiesňového volania.

Materiál zásahového tímu medveďa hnedého
Foto: Štátna ochrana prírody SR - zasahovytim.sopsr.sk
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírodyZásahový tím pre medveďa hnedého