Agrárna komora Slovenska sa pripojí k protestu európskych farmárov, upozornia aj na domáce problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Španielsko, protest farmárov
Žena prechádza cez ulicu medzi traktormi v centre mesta, aby sa zúčastnila protestu farmárov v Pamplone v severnom Španielsku. Foto: Archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Agrárna komora Slovenska (AKS) sa 22. februára pridá k protestujúcim európskym farmárom a vyjde do ulíc. Komora však chce upozorniť aj na domáce problémy farmárov. AKS uviedla, že Európska komisia namiesto toho, aby ochraňovala poľnohospodárov zo svojich členských štátov pred dovozmi nekontrolovaných produktov, otvorila dovoz ukrajinských komodít.

Navýšenie dane bez odôvodnenia

„Úradníci v Bruseli zákonom prikazujú, aby poľnohospodári vyčlenili 4 percentá najúrodnejších pôd na neproduktívne plochy, ktoré sa bez práce poľnohospodárov menia na oblasti zdraviu nebezpečných burín, ktorých semená udržia v pôde svoju klíčivosť aj niekoľko desaťročí. Navyše, neustále zvyšujúcou a zbytočnou administráciou zaťažujú aktívnych farmárov,“ informovala Helena Patasiová, predsedníčka AKS.

Členovia AKS chcú štrajkom zároveň upozorniť aj na to, že miestne samosprávy (obce, mestá) na juhu Slovenska navyšujú daň z pozemkov bez odôvodnenia. Komora uvádza, že sú katastrálne územia, kde hospodáriacim vyrubili daň z pozemkov od 70-120 eur za hektár.

„Pôda ako základný výrobný prostriedok slúži na vykonávanie pracovných činnosti a vo väčšine členských štátov táto pôda a nehnuteľnosti nepodliehajú zdaneniu, ak slúžia na poľnohospodársku a potravinársku činnosť. Chceme preto požiadať zákonodarné orgány, aby sa zrušila daň z pozemkov, alebo zákonom sa určila jej maximálna výška,“ uviedla Patasiová.

Apelácia na ministra pôdohospodárstva

Komora zároveň bude apelovať na ministra pôdohospodárstva, aby dal na svoju zodpovednosť príkaz Pôdohospodárskej platobnej agentúre vyplatiť základnú platbu na pôdu všetkým aktívnym farmárom.

„Farmári prežívajú vážne problémy, nakoľko ak svoje dlhy nevyrovnajú voči dodávateľom, hrozí im zánik a likvidácia. Väčšiu šancu prežiť majú poľnohospodári, ktorí hospodária na veľkej výmere, ale malí poľnohospodári (do 200 ha) sú vo veľmi zlej situácii,“ doplnila predsedníčka AKS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Helena Patasiová
Firmy a inštitúcie Agrárna komora SlovenskaEK Európska komisiaPPA Pôdohospodárska platobná agentúra