Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rieka, voda, ilustračná snímka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com/LubosHouska

Zmenu smernice EÚ o vode odmieta 150-tisíc Európanov vrátane Slovákov

Smernica je dobrá, no členské štáty zlyhávajú v jej implementácii.

Už takmer 150-tisíc Európanov vrátane Slovákov podporilo požiadavku, aby Európska komisia nemenila podobu Rámcovej smernice o vode, ktorá od roku 2000 prispieva k zlepšovaniu kvality vôd v krajinách Európskej únie. Na Slovensku kampaň s názvom #ProtectWater (Chráň vodu) koordinujú organizácie WWF Slovensko a SOS/BirdLife Slovensko.

Poľnohospodárstvo ako hrozba

Smernica o vode v súčasnosti prechádza plánovanou revíziou, 100 európskych mimovládnych organizácií však vyzvalo Európsku komisiu k zachovaniu tohto európskeho zákona, ktorý chráni rieky, potoky, jazerá, mokrade i podzemné vody. Ako vo vyhlásení informuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko, Rámcová smernica o vode v súčasnej podobe je veľmi dobrý nástroj na ochranu vôd v Európe, a je len na členských krajinách, ako ju efektívne využívať.

V kampani európski ochranári zároveň upozorňujú, že kvalitu vody, vodné zdroje a zásoby pitnej vody ohrozuje najmä intenzívne poľnohospodárstvo. Požadujú, aby sa vysoký štandard ochrany vôd odrazil aj v pravidlách európskej poľnohospodárskej politiky. Nadmerné využívanie pesticídov a hnojív, odpad z podnikov živočíšnej výroby či nadmerná spotreba vody totiž vážne ohrozujú vodné ekosystémy.

„Voda je kľúčová pre prírodu, ľudí aj ekonomiku. Je potrebné využiť práve prebiehajúce rokovania o budúcej podobe poľnohospodárskej politiky a nastaviť systém tak, aby dotácie nešli znečisťovateľom ale tým, ktorí hospodária v súlade s prírodou a chránia prírodné zdroje,“ povedal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Z ročnej spotreby vody v Európe ide 36 percent do poľnohospodárstva, pričom v lete je to až 60 percent. Na Slovensku je dusičnanmi z hnojív ohrozená až tretina územia a spotreba hnojív u nás rastie rýchlejšie ako v krajinách V4 aj EÚ.

O vodu sa staráme zle

„Na Slovensku sa vplyvom poľnohospodárstva nielen zhoršuje kvalita pôdy, ale aj klesá schopnosť zadržiavať vodu v krajine. Rastie tak na jednej strane riziko povodní a na druhej ohrozenie suchom,” upozornila Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko. „Preto je kľúčové, aby aj Slovensko pri nastavovaní priorít a systému podpory v poľnohospodárskej politike vo zvýšenej miere investovalo do opatrení, ktoré riešia environmentálne dopady poľnohospodárstva.“

Až 60 percent európskych vôd nie je v dobrom stave, pretože členské štáty povoľujú činnosti, ktoré poškodzujú životné prostredie, ako je regulácia a úprava tokov, výstavba priehrad a nevhodné opatrenia v poľnohospodárstve. Na Slovensku nie je v dobrom stave ani polovica vodných tokov. Rámcová smernica o vode je jedným z najprogresívnejších environmentálnych zákonov EÚ, členské štáty EÚ však zlyhávajú v jej implementácii. Neprijali totiž potrebné opatrenia, ktoré by stav európskych vôd zlepšili.

Odporúčané články

Riadny termín na podanie žiadosti o priame podpory pre farmárov na rok 2019 sa končí Desať členských krajín EÚ sa dohodlo na spolupráci v biohospodárstve

Z kategórie Životné prostredie

Odporúčame