Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tractor 3382681_1280.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
4. decembra 2018 Legislatíva potravinárstvo od SITASITA Diskusia()

Zákon o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe je bližšie ku schváleniu

Farmárom by mala pomôcť úhrada zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov.

Poslanci NR SR v utorok posunuli do druhého čítania návrh zákona o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe z dielne SNS. Návrh zákona upravuje poskytovanie pomoci podnikateľovi v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktorým je fyzická alebo právnická osoba, formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov.

Podnetom pre tvorbu návrhu zákona je podľa SNS snaha systémovo určiť spôsob poskytovania štátnej pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe, konkrétne poskytnutie pomoci na stabilizáciu dôležitej časti prevádzkových nákladov. „Táto úprava poskytovania pomoci formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov predstavuje významný moment pre poľnohospodársku prvovýrobu. Na jednej strane stimuluje aktívne poľnohospodárske subjekty, na druhej strane významne účelovo znižuje náklady na nákup minerálneho oleja použitého v poľnohospodárskej prvovýrobe bez toho, aby neúmerne administratívne zaťažili žiadateľa,“ ozrejmili poslanci SNS.

Posilnená konkurencieschopnosť

SNS predpokladá, že aplikovaním tohto nástroja pomoci sa stimulujú hlavné prvky konkurenčnej schopnosti poľnohospodárskej prvovýroby, ktorými sú rast tvorby pridanej hodnoty a rast produktivity práce, spojené s technologickou a inovačnou dynamikou. „Tým budú vytvorené predpoklady, aby došlo k stimulácii podstaty konkurenčnej výhody poľnohospodárskej výroby v SR, ktorou je produkcia kvalitných poľnohospodárskych výrobkov. Vzhľadom na tento kauzálny reťazec je možné konštatovať, že stimulujeme naplnenie hlavného koncepčného cieľa slovenského poľnohospodárstva, ktorým je zabezpečiť potravinovú bezpečnosť SR a jej obyvateľov na primeranú úroveň, a tak prispieť k napĺňaniu cieľov a priorít Spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ dodali k návrhu poslanci SNS.

Odporúčané články

Ceny chleba a pečiva pôjdu nahor, avizujú pekári Aj pri predaji potravín cez sociálne siete platia pravidlá, upozorňuje veterinárna a potravinová správa

Z kategórie Legislatíva potravinárstvo

Odporúčame