Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Beans 2606866_1280.jpg

Zákon o neprimeraných podmienkach poškodí aj nás, hovoria potravinári

Slovenský zväz výrobcov piva a sladu spolu so Zväzom obchodu SR, Slovenskou alianciou moderného obchodu a Slovenským zväzom pre značkové výrobky vyzývajú poslancov, aby prijali pripomienky prezidenta k vetovanému zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.

K námietkam prezidenta SR Andreja Kisku voči vetovanému zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami sa hlásia aj samotní zástupcovia potravinárskeho sektora. Zákon, o ktorom má v najbližšom období opäť rozhodovať parlament, totiž považuje za kontraproduktívny napríklad aj Slovenský zväz výrobcov piva a sladu (SZVPS). Spolu so Zväzom obchodu SR, Slovenskou alianciou moderného obchodu (SAMO) a Slovenským združením pre značkové výrobky (SZZV) preto vyzývajú poslancov parlamentu, aby prezidentove pripomienky prijali.

„Slovenskí pivovarníci namietajú proti niektorým ustanoveniam, ktoré môžu mať negatívny dopad na dodávateľov, hoci to nebolo zámerom tvorcov zákona. Predovšetkým nečakané zmeny, doplnené do návrhu zákona v druhom čítaní, môžu mať neželané dôsledky, lebo o nich nebola odborná diskusia,“ uviedla na utorňajšej tlačovej konferencii prezidentka SZVPS Jana Shepperd. Problém vidí aj v načasovaní účinnosti zákona, ktoré nedáva dostatok času na zosúladenie existujúcich zmlúv. „Posunutie termínu účinnosti aspoň na 1. mája 2019 a zosúladenie zmlúv do 30. septembra 2019 by pomohlo dodávateľom,“ dodala.

Predstavitelia SAMO upozorňujú najmä na predbežnú vykonateľnosť neprávoplatných rozhodnutí vybraných správnych orgánov, čím sa podľa nich porušuje právo na spravodlivý proces. Ruší sa totiž napríklad odklad splatnosti pokút, čím sa podľa hovorcu aliancie Martina Krajčoviča dáva priveľká moc do rúk ministerstva pôdohospodárstva. V praxi sa totiž podľa neho môže stať, že štátny orgán udelí maximálnu pokutu 5 mil. eur, subjekt ju bude musieť zaplatiť, pričom k spravodlivému rozsudku sa dopracuje až o niekoľko rokov. „Stotožňujeme sa so všetkými prezidentovými námietkami a veríme, že sa s nimi stotožnia aj poslanci Národnej rady SR,“ hovorí Krajčovič.

Samostatnou kapitolou z pohľadu problematiky, ktorú tento zákon rieši, je podľa spomínaných organizácií fakt, že v Bruseli sa finalizuje diskusia k smernici o nekalých obchodných praktikách a vzťahoch medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci. Jej prijatie bude podľa nich znamenať nevyhnutnú transpozíciu slovenskej legislatívy do šiestich mesiacov po nadobudnutí jej účinnosti. Ak teda poslanci schvália návrh zákona v pôvodnom znení, bude sa musieť zrejme čoskoro meniť. Prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak pritom pripomína, že kým európska smernica počíta so štyrmi povinnými nekalými praktikami, slovenský zákon s vyše 40.

Prezident SR Andrej Kiska vetoval zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a vrátil ho poslancom s pripomienkami pred necelým mesiacom. Hlava štátu navrhuje Národnej rade SR vypustiť ustanovenia týkajúce sa povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch prinajmenšom 50 percent slovenských výrobkov. Argumentuje ustálenou európskou judikatúrou, z ktorej vyplýva, že takéto opatrenie je v rozpore s pravidlami voľného pohybu tovaru na spoločnom trhu Európskej únie.

Prezident zároveň odporúča vypustiť ustanovenia, ktoré k návrhu zákona pribudli v druhom čítaní cez poslanecké pozmeňovacie návrhy. Podobne ako pri predchádzajúcich vetách poslancov upozornil, že zmeny doplnené v druhom čítaní, ktoré sa návrhu zákona týkajú len okrajovo, nie sú v súlade s pravidlami tvorby právnych predpisov. Náhle a zásadné zmeny podľa prezidenta neprispievajú ku kvalite legislatívy. Skôr naopak, obídením odbornej diskusie riskujú neželané dôsledky.

Ustanovenie kritizované prezidentom prikazuje obchodníkom zaplatiť pokutu okamžite a ruší odkladný účinok prípadného odvolania. Podľa prezidenta môže byť takéto ustanovenie neprimeraným obmedzením ústavných práv, najmä práva na súdnu ochranu. Možno ho považovať „za diskriminačný až šikanózny legislatívny zásah upierajúci procesné práva niektorým podnikateľským subjektom z oblasti obchodu s potravinami“. Prezident tiež upozorňuje, že návrh zákona môže v konečnom dôsledku ohroziť sociálne istoty zamestnancov dotknutých obchodníkov.

Odporúčané články

Tržby spoločnosti Kofola sa v prvom štvrťroku zvýšili Za rast cien nemôžeme, tvrdia obchodníci. Poukázali na skutočnú príčinu

Témy

Z kategórie Legislatíva potravinárstvo

Odporúčame