Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tatry, ilustračná snímka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com/ebaso

Výlet do hôr si rozmyslite, v Tatrách trvá lavínové nebezpečenstvo

Na horách bolo dnes ráno jasno a veľmi chladno, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Teplota vzduchu sa pohybovala od -14 do -8°C. Za uplynulých 24 hodín nový sneh nepripadol, no počas poslednej periódy sneženia (nedeľa – streda) pripadlo na horách 25 až 65 cm nového snehu, zväčša na trávnatý alebo skalnatý podklad. V stredných polohách do 1 500 m dosahuje celková výška snehu do 50 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 30 až 70 cm. Zrážky prichádzali od západu až severozápadu a spolu so silným vetrom bol sneh previevaný hlavne na záveterné južné, juhovýchodné a východné svahy. V žľaboch najvyšších polôh sa nachádzajú aj nafúkané vankúše s hrúbkou 0,5 až jeden meter, ale na vetrom exponovaných miestach bol sneh sfúkaný na tvrdý podklad. Na vrchu snehovej pokrývky sa nachádza 10 až 20 cm voľného prachového snehu.

V najvyšších polohách Vysokých, Západných Tatier a Malej Fatry trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z medzinárodnej päťdielnej stupnice. V nižších a stredných polohách a v ostatných pohoriach trvá len malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň. Lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne, viaže sa najmä na záveterné svahy a žľaby, svahy pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií. Lavíny sa môžu uvoľniť najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne uvedených orientácií.

Lavínové nebezpečenstvo naďalej zotrváva.

Odporúčané články

Slováci sú národom turistov. Väčšinu dovolenky minieme na návštevu hôr Najobľúbenejším lyžiarskym strediskom je podľa prieskumu Chopok

Z kategórie Zaujímavosti z vidieka

Odporúčame