Mliečna desiata na školách pokračuje, ministerstvo pôdohospodárstva našlo peniaze a ich objem takmer zdvojnásobí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mlieko, deti
Foto: ilustračné, Getty images

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) našlo prostriedky na pokračovanie školského programu mliečnej desiaty a pôvodnú alokáciu na program takmer zdvojnásobí.

Reagovalo tak na vzniknutú situáciu okolo oznamu, že časť školákov nedostane školské mlieko. Situáciu zanalyzovalo a konštatuje oneskorenú identifikáciu problému dodávateľom dotovaného mlieka. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie ministerstva.

Najväčším dodávateľom je Rajo

Ako rezort informuje, spoločnosť Rajo v stredu školám oznámila, že vyčerpala prostriedky určené na Školský program mlieko po piatich mesiacoch a do vyriešenia situácie pozastavuje dodávky dotovaného mlieka pre školákov.

Ide o takmer 218-tisíc detí, čo je 44 percent zo všetkých zapojených školákov. Podľa ministerstva spoločnosť záujem zapojených detí podcenila a nekomunikovala ho včas ani smerom k ministerstvu.

Spoločnosť je pritom najväčším školským dodávateľom, keď ostatní oprávnení dodávatelia spolu pokrývajú zvyšných takmer 56 percent detí zapojených do programu.

Vlčan odmieta politizáciu problému

„V rezorte sme našli ďalšie zdroje a situáciu vyriešili. Nechcem, aby 218-tisíc detí zostalo bez mliečnej desiaty. Mrzí ma, že sme sa o situácii dozvedeli v ten istý deň ako školy, mohli sme ju vyriešiť bez frustrácie verejnosti. Mrzí ma, že sa v tomto prípade vazalom stali deti,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Zároveň odmietol politizáciu celého problému, keďže podľa neho rezort ani vláda za situáciu zodpovednosť nenesú.

„Takmer 100-percentné navýšenie pôvodnej alokácie na program školské mlieko bude celoplošné a dotkne sa aj ostatných dodávateľov v tomto programe,“ dodal rezort pôdohospodárstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRRajo