Ministerstvo financií neodporúča reguláciu cien potravín, pokusy v niektorých štátoch nedopadli dobre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Tempo rastu cien potravín na Slovensku sa v tomto roku stabilizovalo, v júli spotrebiteľské ceny potravín po dlhom období klesli. V analýze cenového vývoja základných druhov potravín to uviedlo ministerstvo financií. Inflácia sa podľa rezortu zvoľnila v celom regióne V4 a k stabilizácii prispel aj pokles cien energií na svetových trhoch.

Pokusy nedopadli dobre

Zisky v potravinovej vertikále sa vlani zvýšili, no ku koncu roka sa marže znížili. Súčasný vývoj preto podľa ministerstva financií neodôvodňuje priamu cenovú reguláciu konkrétnych druhov potravín.

Členské štáty Európskej únie nezaviedli cenovú reguláciu na potraviny a ojedinelé pokusy o cenovú reguláciu v niektorých štátoch nedopadli dobre. V prvom rade vlády nemajú dostatok informácií, aby mohli zaviesť efektívnu reguláciu cien a marží,“ tvrdí ministerstvo financií.

Trhy podľa rezortu dokážu regulovať marže a ceny oveľa efektívnejšie ako vládne regulácie. Štáty totiž nepoznajú výrobné náklady firiem ani dopyt spotrebiteľov.

Môže viesť k stratám a kolapsu

Cenová regulácia by preto viedla k nedostatku potravín, zníženiu poľnohospodárskej produkcie, neodôvodnenému poklesu ziskov firiem, resp. k tvorbe strát a nakoniec aj ku kolapsu niektorých potravinových vertikál, čo by malo dlhodobo negatívne efekty na kupujúcich, predávajúcich a aj potravinovú bezpečnosť,“ varuje ministerstvo.

Cenovou reguláciou sa podľa ministerstva financií deformuje základná informácia, s ktorou trhy pracujú, a to samotná cena.

V Maďarsku boli maloobchodné ceny benzínu a nafty regulované a po ukončení regulácie v decembri 2022 ceny benzínu a nafty prudko vzrástli, a to nad úroveň cien okolitých krajín,“ uviedol rezort.

Podporujú kompenzačné opatrenia

Krajiny, ktoré pristúpili k cenovej regulácii vybraných potravinárskych výrobkov okrem problémov s výpadkami v zásobovaní takýmito potravinárskymi výrobkami rovnako zaznamenávajú nárast cien neregulovaných tovarov a služieb, ktorých spotrebu však mnohé domácnosti nedokážu znížiť, resp. odložiť. Ako príklad rezort financií uvádza pracie prášky.

Na základe týchto argumentov neodporúčame zavádzať na Slovensku neefektívne regulačné opatrenia, ktoré so sebou prinášajú príliš veľa negatívnych dopadov do vertikály a na štátny rozpočet a podporujeme kompenzačné opatrenia, adresnú podporu nízkopríjmových skupín,“ dodal rezort financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMF Ministerstvo financií SR