Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Noodles 2150181_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
31. októbra 2018 Potravinárstvo od SITASITA Diskusia()

Vlani sa v EÚ vyrobilo viac ako 5 miliónov ton cestovín

Produkcia cestovín v Európskej únii vzrástla za posledných 10 rokov až o 60 %.

V minulom roku bolo v Európskej únii (EÚ) vyrobených celkovo 5,4 milióna ton cestovín v hodnote 5,3 miliardy eur, čo je o dva milióny ton viac ako pred desiatimi rokmi. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Taliansko bolo už po niekoľkýkrát za sebou suverénnym lídrom medzi členskými krajinami Európskej únie v oblasti výroby cestovín.

Talianska produkcia

S 3,6 milióna ton cestovín vyrobených v minulom roku v hodnote 3,5 miliardy eur tvorilo Taliansko až 67 % celkovej produkcie EÚ z hľadiska objemu aj hodnoty. Taliansko bolo tiež jednoznačne najväčším vývozcom cestovín z EÚ, keď vyviezlo 1,8 milióna ton, čo predstavuje až 76 % celkových vývozov cestovín členských štátov EÚ.

Vývoz a dovoz cestovín v EÚ

V roku 2017 vyviezli členské štáty Európskej únie takmer 2,4 milióna ton cestovín, z toho dve tretiny (67 %) smerovali do iných členských štátov únie. V minulom roku boli lídrami medzi krajinami, kam smerovali cestoviny z EÚ (mimo krajín únie) – Spojené štáty americké, kam smerovalo 167 tis. ton, čo zodpovedá 21 % celkového vývozu cestovín mimo EÚ a Japonsko (77 tis. ton). Naopak, najviac sa cestoviny dovážali v minulom roku spomedzi členských štátov Európskej únie do Nemecka (363 tis. ton, čo predstavuje 25 % celkového dovozu členských štátov EÚ) a Francúzska (337 tis. ton).

Odporúčané články

Slovensko má opäť po roku zastúpenie na prestížnom medzinárodnom veľtrhu v Berlíne Farmári od bratislavských protestov veľa zmien necítia, chcú znovu vyraziť do ulíc

Z kategórie Potravinárstvo

Odporúčame