Vláda schválila novú envirostratégiu, celé Slovensko bude ekologickejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Green 1072828_1280.jpg

Slovensko má novú environmentálnu stratégiu, ktorá nastavuje systémové riešenia pre najväčšie environmentálne výzvy Slovenska, akými sú kvalita ovzdušia, odpady, vody, lesy či klimatické zmeny. Dokument Zelenšie Slovensko – Stratégia Environmentálnej politiky Slovenska do roku 2030 (Envirostratégia 2030) dnes schválila vláda. Envirostratégiu pripravil Inštitút environmentálnej politiky (IEP). Vznikala dva roky a na jej znení sa okrem 160 odborníkov z rôznych rezortov a oblastí podieľala aj široká verejnosť, ktorá v rámci pripomienkovania zaslala približne 800 námetov.

„Strávili sme stovky hodín, aby sme našli spoločné riešenia s našimi partnermi z iných rezortov a oblastí. Podarilo sa nám nájsť cestu, ako dokážeme v maximálnej miere čeliť najväčším výzvam životného prostredia na Slovensku,“ konštatoval Norbert Kurilla, štátny tajomník ministerstva životného prostredia.

Envirostratégia je rozdelená do troch oblastí – ochrana prírody vrátane vody, biodiverzity či horninového prostredia, zmeny klímy a ochrana ovzdušia a zelené hospodárstvo vrátane obehovej ekonomiky a odpadov. Za hlavné výzvy považuje ochranu ovzdušia, riešenie problematiky komunálnych odpadov a ochranu druhov a biotopov. „V oblasti ochrany ovzdušia obsahuje napríklad zámer podpory efektívnejších systémov vykurovania alebo útlm výroby energie z uhlia,“ uviedol Martin Haluš, riaditeľ IEP. Dodal, že v oblasti odpadov sa zameriava na podporu množstvového zberu odpadu, prevenciu jeho vzniku a riešenie čiernych skládok.

Medzi ďalšie hlavné opatrenia Envirostratégie 2030 patrí napríklad posilnenie právomocí správ národných parkov, dodržiavanie bezzásahovosti v najvyššom stupni ochrany chránených území či udržateľná ťažba dreva. Pri ochrane prírody dokument napríklad navrhuje, aby do roku 2025 až polovicu národných parkov tvorilo územie bez zásahov človeka a do roku 2030 toto územie narástlo až na 75 percent z rozlohy národných parkov. Ďalšími opatreniami sú zavedenie environmentálnej výchovy do formálneho vzdelávania alebo odstránenie environmentálne škodlivých dotácií, napríklad podpory ťažby a spaľovania uhlia.

Envirostratégia 2030 tiež hovorí, že Slovensko dosiahne dobrý stav vôd a do roku 2030 budú mať obce nad 2 000 obyvateľov 100-percentný a obce s nižším počtom obyvateľov 50-percentný podiel odvádzaných a čistených vôd. Konštatuje, že súčasťou ochrany pred povodňami budú zelené opatrenia spolu s nevyhnutnou technickou infraštruktúrou. Dôraz kladie aj na zelené obstarávanie, ktoré má do roku 2030 dosiahnuť 70 percent z celkovej hodnoty verejného obstarávania.

Ciele a opatrenia Envirostratégie 2030 by mali byť rešpektované v iných koncepčných dokumentoch vlády a v legislatíve. Implementácia sa bude diať priebežne pri zmenách zákonov, nastavení podporných mechanizmov a v sektorových akčných plánoch. Zhodnotenie plnenia cieľov Envirostratégie 2030 a jej aktualizácia bude do roku 2025.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať