Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Norky, kožušinové zvieratá
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

VIDEO: Petícia žiada koniec chovu kožušinových zvierat. Podpísali sa už tisícky ľudí

Humánny pokrok zverejnil zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach, na ktorých vidno utrpenie norkov chovaných na kožušiny.

Petíciu za zákaz chovu zvierat na kožušiny na Slovensku odštartovalo dnes ochranárske združenie Humánny pokrok. Petícia je súčasťou novej kampane s názvom Ide o chlp, ktorej cieľom je presvedčiť poslancov, aby zákaz chovu zvierat na kožušiny podporili v parlamente. Na Slovensku by sa takýto legislatívny zákaz týkal jedinej farmy v Príbovciach pri Martine, kde chovajú norka amerického. „Ekonomicky by to pre Slovensko nebola žiadna zásadná strata. Zároveň by sme sa pripojili k progresívnym a moderným krajinám Európy, ktoré tieto barbarské chovy navždy odmietli. Je načase, aby sme aj my na Slovensku vykročili do humánnejšej budúcnosti,“ uviedla koordinátorka kampane Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.

Humánny pokrok zverejnil zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach, kde chovajú asi päťtisíc norkov. Na zverejnených záberoch je vidieť norkov, ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstielky. Nemôžu si pohodlne ľahnúť ani sa prebehnúť. Sú vystresované a navzájom sa napádajú, o čom svedčia aj otvorené hnisajúce rany. „Takéto zábery nie sú v kožušinovom priemysle ničím výnimočným. Ide o bežnú prax, ktorá očividne platí aj na Slovensku. Zvieratá na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden meter štvorcový, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia,“ vysvetlila Demetrianová.

Za posledných 20 rokov chov kožušinových zvierat postavilo mimo zákon trinásť krajín vrátane Rakúska a Česka. Legislatívny zákaz prijali aj v Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, ale aj Belgicku, Holandsku, Nórsku a Spojenom kráľovstve. Momentálne sa o takomto zákaze rokuje aj na Ukrajine a v Bulharsku. Podľa prieskumu agentúry Focus až 68 percent Slovákov odmieta kožušinový chov. Kožušinový priemysel spotrebuje ročne asi 100 miliónov zvierat. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá zabíjajú plynom, elektrickým prúdom alebo im zlomia väzy. Na výrobu jedného kožucha je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 norkov.

Viac informácií, ako aj petícia za zákaz kožušinového chovu zvierat je na internetovej stránke www.ideochlp.sk

Odporúčané články

Zahraničné reťazce tlačia na podstielkové chovy, hydinári sa obávajú likvidácie chovov Problémy slovenských farmárov zaujali aj zahraničie. Téma rezonuje v Nemecku aj Francúzsku

Témy

Z kategórie Životné prostredie

Odporúčame