VIDEO: Je postrek proti mníške veľkohlavej škodlivý?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Area l ii 3_ rocni k ss_html_3c643efc.jpg

Lesy SR plánujú v máji letecký postrek proti škodcovi dubových lesov. Ochranári zo združenia My sme les však tvrdia, že postrek poškodí aj iné živočíchy a bude mať vplyv aj na ľudí. Lesy naopak tvrdia, že prípravok je neškodný a vyhubí iba premnožené mole.

Viac o postreku sa dozviete vo videu:

„Je to biologický prípravok, ktorého účinnou látkou je bacil. Postrek sa bude robiť letecky, ale s minimálnou dávkou, teda v slabej koncentrácii. Prípravok sa nedostane ani na zem, ostane na listoch, kde ho húsenice zožerú a následne uhynú,“ vysvetľuje účinky prípravku Biobit XL Ivan Špilda z podniku Lesy SR.

Tento prípravok je podľa Lesov SR neškodný pre ostatné živočíchy, lebo nie je kontaktný. Zabíja iba húsenice škodcov a k ujme neprídu ani vtáky, ktoré by tieto húsenice konzumovali.

Ochranári z My sme les nedávno vyzvali Lesy SR, aby stromy nestriekali vôbec. Podľa Lesov je však takáto kritika mimo. Práve tento postrek sa robí iba približne raz za dekádu a pôsobí len na pažravé húsenice mníšky.

„Mníška sa premnožuje približne raz za desať rokov. Ak by sme nezasiahli, stromy by sa veľmi oslabili a les by postupne odumrel,“ dodáva Špilda. Larvy mníšky majú totiž obrovský apetít a žerú stromom listy na jar, kedy ich najviac potrebujú. Poškodzuje nielen dubové porasty, ale pri premnožení mníška nepohrdne ani viničom, stromami v záhrade a poľnohospodárskymi plodinami. Hoci postrek vyjde na viac ako stotisíc eur, ak by sa neurobil, škody by boli v nasledujúcich rokoch miliónové.

Proti mníške sa bude robiť postrek v oblasti Čifáre a v okolí Budmeríc. Spolu ide o takmer 2000 hektárov lesa a tohtoročný postrek bude mierený len na hospodárske lesy. Teda tie, ktoré slúžia v prvom rade na pestovanie stromov na drevo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia