Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cow 2782461_1280.jpg

V Poľsku našli chorobu šialených kráv, atypickú formu BSE

Choroba sa zistila zatiaľ iba u jedného kusa dobytka.

Poľsko zažíva ďalší škandál s hovädzím dobytkom. Podľa svetovej organizácie pre zdravie zvierat OIE sa v Poľsku blízko hraníc s Českom vyskytol prípad BSE. Ochorenie je známe ako choroba šialených kráv. Navyše, ide o atypickú formu vírusu.

Zatiaľ je potvrdený iba jeden prípad, no nie je vylúčené, že ich je viac. Inkubačná doba u kráv sa v prípade BSE pohybuje medzi dvomi až ôsmimi rokmi. Chorý dobytok sa ihneď usmrcuje a nie je vhodný na ľudskú spotrebu. Aj keby sa mäso chorých kráv dostalo do distribúcie, prenos choroby na človeka v súčasnosti nehrozí. Na človeka sa ochorenie prenáša po konzumácii častí nervovej sústavy. Tie sa však na bitúnku odstraňujú.

Odporúčané články

SNS predložila do NR SR návrh, aby prevádzky spoločného stravovania povinne uvádzali pôvod mäsa Slovensko zavádza mimoriadne núdzové opatrenie na poľské mäso

Témy

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame