Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Velky slavkov.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
9. apríla 2019 PoľnohospodárstvoPrešovský krajPoľnohospodárstvo z lokality Prešovský kraj od Ivana Sladkovská, Náš Vidieknasvidiek.sk Diskusia()

Súd zamietol žalobu na Slovenský pozemkový fond v kauze Veľký Slavkov

Slovenský pozemkový fond (SPF) nemusí zaplatiť milióny. SPF mal zaplatiť náhradu škody viac ako 23 miliónov, plus úroky z omeškania od roku 2008. Žalobu podala spoločnosť Digital Floor Ltd. registrovaná vo Veľkej Británii, ktorej pohľadávku postúpila cyperská schránka Delmeza Limited. Súd v Prešove však žalobu zamietol.

„Pojednávanie bolo vytýčené v jednom z troch sporov, ktoré sú vedené voči SPF. Konkrétne ide o spor so spoločnosťou Delmeza Limited & Invest limited, ktorého predmetom je zaplatenie údajnej škody viac ako 23 miliónov EUR plus úrok z omeškania od roku 2008“, informovala generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová.

Ako informuje SPF, ide o spory z titulu údajne zmarenej investície OKKO G.E.R. Ich podstata spočíva v tom, že z nezáväzného oznámenia SPF, ako sa postupuje pri predaji pozemkov, spoločnosti AR PARK, s.r.o. a ARent, a.s. dovodzujú, že sa jednalo o záväzný prísľub k odpredaju pozemkov, ktorý SPF nesplnil.  Tým, že fond následne pozemky vydal reštituentom, mal spoločnostiam spôsobiť škodu spočívajúcu v zmarení investície podnikateľského zámeru.

Ani jeden zo sporov týkajúcich sa týchto nárokov, ktoré sú podľa informácií dostupných SPF aktuálne postúpené na subjekt DIGITAL FLOOR LTD registrovaný vo Veľkej Británii, a ktoré fond považuje za fiktívne, zatiaľ nebol právoplatne ukončený.

Kauza Veľký Slavkov bola jednou z najväčších káuz prvej vlády Roberta Fica. Strana ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara hrozila odchodom z vlády.

Vtedajší námestník Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza mal podpísať sporné zmluvy o prevodoch pozemkov. Reštituenti ich predali firme GVM blízkej Mečiarovi za 13 miliónov korún (431 520,95 eura), aj keď ich hodnota bola vyčíslená na jeden a pol miliardy korún (49 790 878 eur).

Odporúčané články

Mladí farmári pozor. Pozrite sa, čo musíte splniť, aby ste získali pôdu od SPF Slovenský pozemkový fond vlani zlepšil svoj hospodársky výsledok až o 44 %

Témy

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame