Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda SPPK Milan Semančík Foto: SITA/Marko Erd
24. apríla 2018 Poľnohospodárstvo od SITASITA Diskusia()

SPPK je za sprehľadnenie systému poberania agrodotácií

Predseda agrokomory Milan Semančík pripomenul, že SPPK už v minulosti navrhovala ministerstvu, aby jednou z podmienok pri získaní priamych platieb bolo povinné poskytnutie informácií prostredníctvom informačných listov.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta návrh predsedu vlády SR Petra Pellegriniho vytvoriť prehľadný zoznam všetkých poberateľov agrodotácií. Premiér v pondelok uviedol, že chce vytvoriť zoznam všetkých výmer, na ktoré sa platia dotácie. Zoznam by mal byť verejný a mal by prispieť k väčšej verejnej kontrole v tejto oblasti. Rovnako by mal ukázať, akú pridanú hodnotu za dotácie vytvárajú žiadatelia na vidieku a v poľnohospodárstve.

Ako uviedla v stanovisku najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku, dlhodobo upozorňuje na to, aby sa v záujme väčšej transparentnosti v systéme poberania priamych platieb odkryli všetci žiadatelia a aj to, akú majú výmeru, koľko kusov hospodárskych zvierat chovajú a akú majú skladbu rastlinnej výroby.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora prostredníctvom svojich 38 regionálnych komôr zbiera od poľnohospodárskych subjektov tzv. informačné listy. Prostredníctvom nich zisťuje, aký je celkový ekonomický stav poľnohospodárskych firiem. Z informačných listov pozná SPPK základné ekonomické ukazovatele podniku, rozlohu poľnohospodárskej pôdy, zloženie rastlinnej a živočíšnej výroby. Získava tak celkový obraz, ako a na čom po celý rok poľnohospodársky podnik pracuje.

Návrhy o sprístupnenie dát dávala SPPK ministerstvu už skôr

Predseda SPPK Milan Semančík pripomenul, že komora už v minulosti navrhovala ministerstvu, aby jednou z podmienok pri získaní priamych platieb bolo povinné poskytnutie informácií prostredníctvom informačných listov. „Žiaľ, náš návrh nebol doteraz akceptovaný,“ konštatoval Semančík. Verejne prístupný zoznam všetkých žiadateľov o priame platby pomôže podľa SPPK nielen sprehľadniť žiadateľov, ale v konečnom dôsledku môže aj stíšiť momentálne veľmi napätú situáciu medzi poľnohospodármi. „Zoznam žiadateľov môže ukázať, kto skutočne na pôde s pomocou dotácií vyrába potraviny a zamestnáva ľudí a kto je len pasívny poberateľ dotácií,“ argumentoval šéf komory.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora apeluje na politikov a verejnosť, aby rozdeľovali poberateľov dotácií nie podľa veľkosti podniku, ale podľa skutočného vzťahu k pôde a produkovaniu hodnôt na vidieku. „Je veľmi dôležité uvedomiť si aj pravý zmysel agrodotácií. Poľnohospodári ich majú poberať nie pre vlastné obohatenie a pasivitu na pôde, ale na vykrytie časti ich nákladov, ktoré súvisia s výrobou zdravých potravín,“ uzavrela komora.

Odporúčané články

SPPK označila uplynulý rok za prelomový v ozdravení slovenského agropotravinárstva Systémové opatrenia MPRV by mali v roku 2019 pomôcť pestovateľom cukrovej repy, tvrdí ZPCR

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame