Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Autumn 2964096_1280.jpg

Spolupráca medzi krajskými a miestnymi samosprávami nie je dostačujúca

Komunikácia a spolupráca medzi Vyššími územnými celkami (VÚC) a samosprávami nie je na dostačujúcej úrovni, hoci od miery takejto spolupráce závisí úspech verejných politík. Vyplýva to z prieskumu s názvom VÚC očami komunálu, ktorý uskutočnilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Hodnotenie informovanosti o činnosti krajskej samosprávy pritom dopadlo v prieskume najlepšie. Podľa 31,4 percenta starostov a primátorov VÚC poskytujú iba čiastočné, ale postačujúce informácie. Ďalších 28,9 percenta respondentov konštatovalo, že vyššie územné celky poskytujú iba čiastočné informácie, ale ocenili by lepšie informovanie. Podľa 25,9 % respondentov VÚC neposkytujú všetky informácie o svojej činnosti.

Čo sa týka komunikácie miest a obcí s úradom samosprávneho kraja, intenzívne s nimi komunikuje iba päť percent respondentov, periodicky 11,5 percenta a sporadicky 31,9 percenta. Iba v situáciách, keď je to nevyhnutné, je táto komunikácia na úrovni 37,7 percenta. Najnižšia úroveň spolupráce je podľa samospráv v oblasti zdravotníctva, až 37,9 percenta starostov tvrdí, že spolupráca v tejto oblasti neexistuje.

Nízka úroveň je aj v oblasti cestovného ruchu, až 27,9 percenta opýtaných odpovedalo, že v tejto oblasti neexistuje žiadna spolupráca medzi samosprávami a VÚC. „Z hľadiska ďalšieho vývoja a začínajúceho volebného obdobia miestnej územnej samosprávy sa ukazuje potreba proaktívnejšej komunikácie, ktorá by mala byť sprevádzaná intenzívnejšou participáciou v prierezových oblastiach,“ konštatoval hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

Prieskum sa uskutočnil od 10. septembra do 14. októbra na reprezentatívnej vzorke miest a obcí. Výsledky prieskumu budú podkladom na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu. ZMOS uskutoční minimálne 21 vlastných prieskumov, ktoré mapujú rôzne oblasti činnosti miestnej územnej samosprávy. Na ich účely si vytvoril vlastný softvérový analytický nástroj na zber, sumarizáciu a vyhodnocovanie dát.

Odporúčané články

Kabinet schválil novelu zákona o eurofondoch, ktorá upravuje aj agrodotácie Slovensku chýbajú rastlinné bielkoviny. Je to problém v celej EÚ

Z kategórie Zaujímavosti z vidieka

Odporúčame