Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chicken 3607865_1280 1.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
4. októbra 2018 Potravinárske firmy od SITASITA Diskusia()

Spoločnosť Babičkin dvor investuje do zníženia počtu klietkových chovov 5 mil. eur

Investícia by mala spoločnosti do roku 2024 zabezpečiť zníženie podielu klietkových chovov zo súčasných 72 % na 23 %.

Spoločnosť Babičkin dvor už vlani prestala investovať do chovov s obohatenou klietkou a vo svojom verejnom záväzku prehlasuje, že do roku 2024 zníži podiel klietkových chovov zo súčasných 72 % na 23 %, k čomu majú prispieť investície vo výške 5 mil. eur. Podľa slov majiteľa spoločnosti Babičkin dvor Jaroslava Nováka je prechod na welfare chovy jediným možným riešením pre zachovanie odvetvia. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa spoločnosti Babičkin dvor Andrea Hinková – Tarová v tlačovej správe.

Welfare chovy prinášajú podľa chovateľov hydiny zlepšené životné podmienky vo výkrme hydiny prostredníctvom zníženia zaťaženosti plochy, zvýšenej kontroly či predĺženia stanovenej dĺžky výkrmu. Už v súčasnosti je firma Babičkin dvor z Veľkého Krtíša najväčším veľkochovateľom nosníc na hlbokej podstielke v strednej Európe. Podiel chovu na hlbokej podstielke a na podstielke s výbehom predstavuje 28,48 %. „Zákazníci si to takto želajú a týmto krokom im dávame vedieť, že ich počúvame a riadime sa ich pocitmi. Navyše máme radi zvieratá, a aj to je dôvod, prečo sme sa nepripojili k iniciatívam ostatných výrobcov na obhajobu klietkových chovov,“ povedal majiteľ spoločnosti Babičkin dvor Jaroslav Novák.

Rozsiahla investícia

Tento zásadný krok sa podľa spoločnosti nezaobíde bez nutných investícií vo výške približne 5 miliónov eur, pričom ich návratnosť dosiahne spoločnosť podľa svojich slov bez dotácií za 15 rokov, s dotáciami to môže byť o polovicu menej. Znižovanie podielu obohatených klietkových chovov ovplyvní podľa spoločnosti Babičkin dvor z dlhodobého hľadiska stratégiu potravinovej sebestačnosti. „Výrobcovia vajec z klietkových chovov v tomto regióne do desiatich rokov zmiznú, a pokiaľ ostatní slovenskí výrobcovia nepôjdu s dobou, zaniknú tiež,“ dodal Jaroslav Novák.

Značka Babičkine vajcia v súčasnosti vyrobí do troch miliónov vajec mesačne od sliepok, ktoré sú kŕmené geneticky čistým krmivom. Tento podiel sa firma zaviazala postupne zvyšovať a to až do úrovne 100 % vajec GMO FREE, najneskôr do roku 2024.

Odporúčané články

RPPS znepokojuje aktuálna situácia s farmárskymi protestmi Firma Kraft Heinz vo štvrtom kvartáli skončila v strate 12,61 mld. USD

Z kategórie Potravinárske firmy

Odporúčame