Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda NR SR Andrej Danko Foto:SITA/Braňo Bibel
23. novembra 2018 Komentáre od Webnoviny.skSITA Diskusia()

SNS od zdanenia obchodných reťazcov neustúpi, o dôvodoch informovali aj koaličných partnerov

Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej je možné, že koaliční partneri v druhom čítaní pozmeňovacími návrhmi upravia návrh zákona.

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko dnes po koaličnej rade vyhlásil, že od zdanenia veľkých nadnárodných spoločností neustúpi. Svoje stanovisko predostrel aj na dnešnej Koaličnej rade a opätovne vysvetlil dôvody tohto rozhodnutia. Podľa neho niektoré obchodné prirážky dosahujú 90 až 130 %, a tiež dosahujú dvojnásobné sumy ako v okolitých štátoch. To, že štát nemá príjem z dane z príjmov právnických osôb, je podľa Danka jeden z hlavných problémov.

Predseda SNS tiež kritizoval reklamu, ktorá tvrdí, že osobitný odvod zoberie ľuďom z peňaženky 84 eur, hoci reťazce podľa Danka navýšili ceny za posledný rok takmer o 5,4 %. „Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná má plnú podporu, a dnes môžem povedať, že aj koalície, na to, aby sme tento osobitný odvod ako systémový odvod dotiahli do úspešného konca,“ povedal.

„Práve týmto odvodom by sme chceli posilniť postavenie poľnohospodárov a postavenie potravinárov,“ uviedla ministerka Matečná. Podľa nej je možné, že koaliční partneri v druhom čítaní pozmeňovacími návrhmi upravia návrh zákona. Peniaze z odvodov budú spätne použité len do poľnohospodárstva a potravinárstva, do rizikového fondu na zmiernenie klimatických zmien a na podporu marketingu slovenských produktov, dodala.

PÔVODNÝ NÁVRH SA BUDE MENIŤ

Návrh na zavedenie osobitného odvodu obchodných reťazcov na októbrovej schôdzi poslanci posunuli do druhého čítania. Je však takmer isté, že ak návrh koaličnej SNS v parlamente prejde, bude pred definitívnym schválením zmenený. Úpravy totiž požadovala napríklad aj koaličná strana Most-Híd, ktorej sa nepáčilo, že by zavedenie odvodu mohlo poslať slovenských obchodníkov do straty a ohroziť tak napríklad existenciu malých obchodov na vidieku. Zmeny v druhom čítaní dnes pripustila aj ministerka Matečná.

Odvod podľa aktuálneho návrhu SNS majú platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 10 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v dvoch okresoch. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu. Predkladatelia podľa návrhu vypočítali, že výnos z tohto odvodu môže ročne celkovo dosiahnuť 150 mil. eur. Po odrátaní negatívneho vplyvu na daň z príjmov v sume 31,5 mil. eur tak čistý výnos z odvodu vypočítali na 118,5 mil. eur.

NA ČO MÁ SLÚŽIŤ ODVOD?

Z týchto peňazí sa má podľa materiálu financovať najmä odbyt poľnohospodárskych produktov a potravinárskych výrobkov, ale tiež financovať analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom týchto produktov. V návrhu sa spomína tiež možná kompenzácia negatívnych vplyvov globálnych zmien počasia na poľnohospodársku prvovýrobu, či zriadenie a pravidelné financovanie fondu ťažko poistiteľných a nepoistiteľných rizík v poľnohospodárstve.

Odporúčané články

Z Národného potravinového katalógu profituje len súkromná firma, tvrdí SaS Opoziční poslanci podali návrh na preskúmanie ústavnosti osobitného odvodu pre reťazce

Z kategórie Komentáre

Odporúčame