Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpadkový kôš, odpad, smeti, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/Hans

Slováci zbierajú a recyklujú stále viac elektroodpadu

Zlepšil sa najmä zber malých elektrospotrebičov do červeno-bielych kontajnerov.

Organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK vlani vyzbierala a zabezpečila recykláciu viac ako 6,8 milióna kilogramov elektroodpadu, čo je o 500-tisíc kilogramov viac ako v roku 2017. Vyzbierala tiež vyše 190-tisíc kilogramov použitých batérií a akumulátorov. Najviac vzrástol zber malých elektrospotrebičov, ako sú fény, hračky, mixéry a iná drobná elektronika, ktoré sú na zber najnáročnejšie a ich zber a recyklácia doteraz zaostávala za ostatným elektroodpadom. Vyzbieralo sa viac ako dva milióny kilogramov malých elektrozariadení, ktoré sa tak stali najpočetnejším zbieraným a recyklovaným druhom elektroodpadu.

„Výsledky ukazujú, že červeno-biele kontajnery určené na zber malých elektrospotrebičov, ktoré sú rozmiestnené už v šiestich mestách, prinášajú výsledky,“ uviedol konateľ spoločnosti Ronald Blaho. Druhou najviac zbieranou kategóriou boli v roku 2018 televízory, ktorých vyzbierali viac ako 1,5 milióna kilogramov, nasledujú chladničky z domácností a ďalšia biela technika ako sporáky či pračky.

Elektroodpad sa zbiera prostredníctvom infraštruktúry pozostávajúcej zo špeciálnych červeno-bielych kontajnerov určených predovšetkým na zber malých spotrebičov. Okrem toho pozostáva zberová infraštruktúra z takzvaných E-domčekov, čo sú špeciálne veľké kontajnery umiestnené na zberných dvoroch alebo pri predajniach elektrospotrebičov, kde môžu spotrebitelia odovzdať vyradené elektrospotrebiče. Na školách po celom Slovensku je rozmiestnených viac ako 1400 kusov kontajnerov na elektroodpad. Zber elektroodpadu je financovaný z príspevkov výrobcov, ktorí na trh uvádzajú elektrospotrebiče a elektrické zariadenia. Na výrobcov sa podľa nového zákona o odpadoch vzťahuje princíp rozšírenej zodpovednosti, čo znamená, že výrobcovia elektrozariadení sú zodpovední aj za nakladanie s už nepoužívanými elektrospotrebičmi z ich produkcie.

Odporúčané články

Za celý rok vyhodíme asi šesť kíl smetí. Nijako sa neobmedzujeme. Ako na to? V roku 2021 skončia v EÚ jednorazové plasty, Slovensko už s opatreniami začalo

Témy

Z kategórie Životné prostredie

Odporúčame