Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpadkový kôš, odpad, smeti, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/Hans

Slováci vytriedia ledva tretinu odpadu z domu. Všetko končí na skládkach

Slováci stále ukladajú príliš veľa odpadu na skládky a málo recyklujú. Vyplýva to z vyhodnotenia Programu odpadového hospodárstva na roky 2016 až 2020, ktorý dnes vzala vláda na vedomie.

Musíme recyklovať viac

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) v správe konštatuje, že skládkovanie všetkých odpadov v roku 2017 kleslo na úroveň 31 percent, avšak až 62 percent komunálneho odpadu z domácností skončilo na skládkach. „Pokiaľ sa jedná o zásadné odklonenie odpadov od skládkovania, nemožno zatiaľ v tomto smere považovať stanovený cieľ za splnený s negatívnym výhľadom do budúcnosti,“ konštatovalo MŽP.

Hlavný strategický cieľ Slovenska do roku 2020 je 50-percentná hranica recyklácie komunálnych odpadov. Za týmto účelom je nevyhnutné zásadne zvýšiť úroveň triedeného zberu, ktorý je v mnohých obciach nedostatočný.

Vlani jeden Slovák vytriedil 75 kilogramov papiera, skla, kovov a plastov. Celkovo bolo vytriedených 623-tisíc ton komunálnych odpadov, úroveň triedeného zberu tak dosiahla úroveň 29,2 percenta. „V roku 2017 sa preto tesne nepodarilo splniť cieľ triedeného zberu. Zostáva veľký priestor na zlepšenie, predovšetkým v oblasti biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov,“ uviedol envirorezort.

Odpadu pribúda

Od roku 2014 narastá množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu. Najväčší medziročný nárast o deväť percent bol v roku 2017. Od roku 2014 sa zvyšuje aj množstvo nebezpečných odpadov. Celkovo vzniklo na Slovensku vyše 12 miliónov ton odpadov, 39 percent z tohto množstva predstavoval priemyselný odpad.

V roku 2017 Slováci vyprodukovali viac než dva milióny ton komunálneho odpadu. Najväčší nárast zaznamenali u biologicky rozložiteľného odpadu, teda odpadu zo záhrad, parkov a inej verejnej zelene. Slovensko stále patrí medzi krajiny s najnižšou ročnou produkciou komunálnych odpadov na obyvateľa v EÚ. V roku 2016 vyprodukoval každý Slovák 348 kg komunálneho odpadu, čo je 72 percent z priemeru EÚ.

Odporúčané články

Okresné úrady čaká kontrola z ministerstva kvôli nedostatočnej ochrane prírody Lesy na Slovensku ubúdajú kvôli ochranárom, sťažujú sa lesníci

Témy

Z kategórie Životné prostredie

Odporúčame