Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
POLÍCIA: Následky silného vetra v Žilinskom kraji
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Popadané stromy po silnom vetre v Žilinskom kraji. 11. marec 2019. Foto: SITA/Polícia SR

Prudký vietor odstrihol od elektriny tisíce domácností

Po extrémne veternej noci zostalo na strednom Slovensku bez elektriny viac ako 17-tisíc odberateľov. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš, poruchy hlásia z mnohých okresov Žilinského, Banskobystrického aj Trenčianskeho kraja. „Najhoršia situácia je na Orave, Liptove, Podpoľaní a v severnom Honte,“ doplnil hovorca.

Ako ďalej uviedol Gejdoš, nepriaznivé počasie a rizikové podmienky nedovolili elektrikárom vo viacerých prípadoch zasiahnuť okamžite. Preto začali s vyhľadávaním poruchových miest až ráno, keď sa rozvidnelo a vietor zoslabol. „Momentálne vynakladajú všetky sily na to, aby situáciu upokojili. Vzhľadom na rozsah poškodenia energetických zariadení je zatiaľ ťažké odhadnúť, ako dlho im bude odstraňovanie porúch trvať,“ dodal s tým, že tam, kde to podmienky dovolia, bude SSD zásobovať odberateľov z iných vetiev.

V Žilinskom kraji je výpadkami elektriny zasiahnutých 26 obcí a miest v desiatich okresoch, v Banskobystrickom kraji je to 16 miest a obcí v ôsmich okresoch a v Trenčianskom kraji je v okrese Prievidza bez elektriky obec Horná Ves.

Krátko pred obedom bolo na strednom Slovensku bez prúdu desaťtisíc odberateľov, z toho päťtisíc na Orave a Liptove, dvetisíc v okolí Žiliny a na Kysuciach, dvetisíc na severe Hontu a tisíc v ďalších oblastiach. „V teréne je 150 pracovníkov, ktorí robia, čo môžu,“ doplnil Gejdoš s tým, že žiadajú obyvateľov, aby boli trpezliví a nepreťažovali poruchovú linku, pokiaľ nejde o mimoriadne nebezpečnú situáciu.

Odporúčané články

Za rast cien nemôžeme, tvrdia obchodníci. Poukázali na skutočnú príčinu Cena cukru láme rekordy, je najnižšia od začiatku milénia

Z kategórie Zaujímavosti z vidieka

Odporúčame