Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hora, les, hmla, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/jplenio

Projekt Príroda v susedstve spojí Slovákov a Poliakov

Posilniť odbornú spoluprácu medzi Slovenskom a Poľskom pri ochrane prírody v cezhraničnom regióne na severovýchode Slovenska má za cieľ nový projekt s názvom Príroda v susedstve.

Projekt uskutočňuje poľský Bieščadský národný park a Národný park Poloniny. Zameraný je na väčšiu propagáciu týchto národných parkov, na čerpanie inšpirácií a skúseností pri ich ochrane ako aj na na zlepšenie a modernizáciu infraštruktúry environmentálneho vzdelávania v tejto oblasti.

Projekt sa zameriava na dobrovoľných strážcov prírody, učiteľov environmentálnej výchovy a sprievodcov. Tí absolvujú viacero praktických seminárov a workshopov priamo v prírode, kde si ozrejmia nielen prírodné zaujímavosti a turisticky atraktívne miesta.

Absolvujú aj školenia prvej pomoci či prednášky a praktické pozorovanie nočnej oblohy, keďže Poloniny majú najmenej svetelného znečistenia na Slovensku. Výstupom projektu budú aj podklady na tvorbu interaktívnych vzdelávacích prvkov a učebných pomôcok, ktoré posilnia možnosti environmentálneho vzdelávania v oboch prihraničných chránených územiach.

Mikroprojekt je financovaný z prostriedkov Európskej únie v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg. Potrvá do 30. mája 2019. Národný park Poloniny je spolu s priľahlými národnými parkmi na Ukrajine a v Poľsku súčasťou trojstrannej Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty. Jeho najcennejšie ekosystémy (pralesy) sú súčasťou prírodného dedičstva UNESCO – Karpatské bukové pralesy a staré lesy Nemecka.

Odporúčané články

SPPK označila uplynulý rok za prelomový v ozdravení slovenského agropotravinárstva Z Národného potravinového katalógu profituje len súkromná firma, tvrdí SaS

Z kategórie Zaujímavosti z vidieka

Odporúčame