Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Víno, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/PhotoMIX-Company

Produkcia vína zostane v EÚ do roku 2030 stabilná

V roku 2030 by mala produkcia vína v EÚ predstavovať úroveň 165 miliónov hektolitrov ročne, oproti 168 mil. hektolitrov v roku 2018.

BRATISLAVA 4. januára (SITA) – Produkcia vína v Európskej únii by sa mala do roku 2030 stabilizovať, kým vývozy vína z EÚ by mali pokračovať v raste, najmä pre šumivé vína a vína so zemepisným označením. V sledovanom období sa očakáva mierne zníženie spotreby vína z 26 litrov na obyvateľa EÚ v priemere v roku 2018 na 25,3 litra v roku 2030. Vyplýva to z poľnohospodárskeho výhľadu Európskej únie do roku 2030, ktorý zverejnila Európska komisia.

Produkcia vína by za uplynulý rok mala dosiahnuť 168 miliónov hektolitrov, pričom v roku 2030 to bude podľa odhadov Európskej komisie 165 miliónov hektolitrov vína ročne. „Pokiaľ ide o sektor vína, očakáva sa stabilizácia celkovej produkcie v Európskej únii a európskeho využitia. Európska únia by mala zároveň udržiavať do roku 2030 stabilný rast vývozu,“ uviedla Európska komisia vo výhľade.

Odporúčané články

Názor: Záleží na veľkosti? Na Slovensku sa pestuje žalostne málo zeleniny, väčšinu musíme dovážať (grafy)

Témy

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame