Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Noodles 2150181_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Potenciál slovenských potravín presahuje európske hranice, hovorí Matečná

Slovenskí výrobcovia dokážu podľa ministerky pôdohospodárstva produkovať špičkovú kvalitu, o ktorú je aj na Blízkom východe záujem.

Slovensko malo druhýkrát v histórii zastúpenie na najväčšom svetovom veľtrhu potravín a nápojov Gulfood Dubai. Pri tejto príležitosti ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná uviedla, že potenciál slovenských potravín presahuje európske hranice. Slovenskí potravinári predstavili pod národným stánkom na veľtrhu Gulfood Dubai výrobky s vysokým exportným potenciálom. Informovalo o tom v pondelok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v tlačovej správe.

„Potenciál slovenských potravín presahuje nielen naše národné, ale aj európske hranice. Slovenskí výrobcovia dokážu produkovať špičkovú kvalitu, o ktorú je aj na Blízkom východe záujem. Presvedčili sme sa o tom už vlani, kedy malo Slovensko na najväčšej svetovej prehliadke potravín Gulfood Dubai absolútnu premiéru. Tento ročník v Dubaji sme už neboli v pozícii nováčika a presne sme vedeli, aké výrobky majú najväčšiu šancu uplatniť sa na miestnom trhu. Teším sa, že do spoločnej národnej expozície sa podarilo dostať ôsmim výrobcom, ktorí zaujali svojím sortimentom,” uviedla Gabriela Matečná.

Zoznam firiem

Národnú expozíciu zorganizovala agentúra SARIO v spolupráci s agrorezortom. Vystavovalo pod ňou už spomínaných osem slovenských výrobcov – KOLIBA, a. s. – výrobca mliečnych produktov, RISO-R, s. r. o. – výrobca ovocných džemov, Advedia, s. r. o. – výrobca vitamínových a energy drinkov v prášku, SweetPro, s. r. o. – výrobca čokolády, Ján Cibulka – GCM – KOM – výrobca bio snackov, Celpo, s. r. o. – výrobca celozrnných pufovaných produktov, Školské hospodárstvo – Búšlak, s. r. o. – výrobca bio a natur slnečnicového oleja, bio mlieka a pestovateľ bio špaldy, slnečnice a krmovín, čerstvej zelenej bio špargle a GAS Familia, s. r. o. – výrobca štiav, octu a horčice.

Slovenský export potravín na trh Spojených arabských emirátov (SAE) má podľa agrorezortu z dlhodobého hľadiska rastúci trend. Podľa aktuálne dostupných štatistických údajov dosiahol v roku 2018 za január až november 0,7 milióna eur. V rámci agrárneho obchodu má Slovensko so SAE kladné saldo obchodnej bilancie. Slovenskí potravinári exportujú do krajiny najmä cukrovinky bez kakaa, bielu čokoládu a potravinárske prípravky.

O veľtrhu

Veľtrh Gulfood Dubai je s plochou jeden milión metrov štvorcových najväčším potravinovým veľtrhom na svete. Takmer 5 000 vystavovateľov z celého sveta pokrýva široký sortiment potravinárskych výrobkov od nápojov, olejov, tukov, strukovín, cukroviniek, mliečnych výrobkov, cereálií, cez zmrzlinu, mäso, polotovary až po bezlepkové či vegan výrobky a produkty určené pre diabetikov.

Odporúčané články

Ovocinári, zeleninári a vinári žiadajú od Richtera opatrenia na ich podporu Dvojaká kvalita sa stáva v celej EÚ postihovateľnou klamlivou obchodnou praktikou

Témy

Z kategórie Potravinárstvo

Odporúčame