Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlk dravý, ilustračná snímka
Foto: Raincarnation40/Pixabay.com

Poľovníci od začiatku sezóny ulovili už 16 vlkov

Za mesiac od začiatku lovnej sezóny ulovili poľovníci 16 vlkov, najviac v Prešovskom a Banskobystrickom kraji. V tejto poľovníckej sezóne, ktorá trvá od 1. novembra do 15. januára, sa môže na Slovensku uloviť 70 vlkov dravých.

Vlka nie je možné loviť napríklad v územiach s piatym stupňom ochrany či na územiach európskeho významu, kde je táto šelma predmetom ochrany. Ochranári požadovali tento rok nulovú kvótu, ministerstvo životného prostredia túto požiadavku podporilo. Argumentovali pritom, že vlci lovom diviakov spomaľujú šírenie afrického moru ošípaných. Diviačia zver totiž predstavuje významnú zložku potravy vlkov, pričom chorých diviakov vlci prednostne likvidujú.

Loviť vlka možno len individuálne, spoločné poľovačky sú zakázané. V jednom poľovnom revíri možno uloviť najviac dva jedince, s výnimkou poľovných revírov väčších ako 10-tisíc hektárov. Po ulovení vlka dravého musí poľovník zaznamenať všetky informácie o love a na miesto ulovenia musí zavolať zástupcu Štátnej ochrany prírody a okresného úradu na obhliadku a odber genetického materiálu. V prípade nálezu uhynutého alebo inak usmrteného vlka musí poľovník ihneď oznámiť nález poľovníckemu hospodárovi. Ministerstvo pôdohospodárstva týždenne zverejňuje informácie o počte ulovených vlkov na svojej webstránke.

Dnešný stav je podľa ochranárov, ktorí sa snažia o celoročnú ochranu vlkov na Slovensku, úspechom oproti stavu, keď sa po desaťročia každý rok lovilo až 150 vlkov. Po sprísnení podmienok lovu sa počet usmrtených vlkov pohybuje v posledných rokoch okolo čísla 45. Veľkosť populácie vlka sa odhaduje na 300 až 600 jedincov, poľovníci však vykazujú oveľa vyššie počty. Na kvóte 70 jedincov sa zhodli zástupcovia ministerstiev životného prostredia, pôdohospodárstva a obrany, Štátna ochrana prírody, Štátna veterinárna a potravinová správa, Lesy SR, Národné lesnícke centrum, Slovenská poľovnícka komora, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, zástupcovia štátnej správy i ochranárske organizácie Lesoochranárske zoskupenie VLK a Slovak Wildlife Society.

Odporúčané články

Podpora zálohovania PET fliaš spojila široké spektrum spoločnosti, vláde adresovali výzvu Agrorezort sprísňuje preventívne opatrenia proti africkému moru ošípaných

Z kategórie Lesy a lesníctvo

Odporúčame