Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farm 3092749_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Zamestnanci poľnohospodárstva starnú, o 10 rokov v ňom nebude mať kto pracovať

Až 40 % zamestnancov agrosektora je totiž v súčasnosti vo veku nad 50 rokov.

Poľnohospodárstvo patrí podľa Slovenského farmárskeho, družstva (SFD) jednoznačne medzi najviac prestarnuté oblasti slovenskej ekonomiky. Až 40 % zamestnancov agrosektora je totiž v súčasnosti vo veku nad 50 rokov. V prípade iných odvetví slovenského hospodárstva je podiel zamestnancov vo veku nad 50 rokov nižší, pohybuje sa v rozpätí od 10 % do 30 %. Vzhľadom na fakt, že o 10 rokov budú títo zamestnanci v dôchodkovom veku alebo sa k nemu budú približovať, má podľa SFD otázka, kto bude pracovať v poľnohospodárstve o 10 rokov, svoje opodstatnenie. Konštatovalo to Slovenské farmárske, družstvo v tlačovej správe.

„Poľnohospodárstvo nepatrí k odvetviam ekonomiky, do ktorých by sa mladí ľudia hrnuli. Záujem o stredné školy s týmto zameraním z roka na rok klesá. Nízky záujem o poľnohospodárske odbory mal za následok zánik alebo zlučovanie škôl, inde zase zmenu obsahu štúdia. V niektorých prípadoch prívlastky v názve škôl potravinárska či poľnohospodárska vymizli, nakoľko už nevystihovali ich skutočné zameranie,“ uviedlo k téme SFD.

O kvalifikovaných zamestnancov je veľký záujem

V praxi absolventi poľnohospodárskych odborov či škôl podľa SFD chýbajú. Hoci je momentálne počet poľnohospodárskych podnikov nižší ako pred revolúciou, o kvalifikovaných zamestnancov sa družstvá podľa SFD doslova bijú. „Táto téma je rozsiahla, ale odborníci sa zhodujú na tom, že potrebné je začať u najmenších. Jednou z možností je práca s deťmi už na základnej škole. Často deti záujem venovať sa farmárčeniu a študovať na poľnohospodárskej škole prejavia. Ale sú to práve rodičia, ktorí o štúdiu svojho dieťaťa rozhodujú a ktorí prihlášku na strednú školu podpisujú,“ dodalo SFD.

O SFD

Slovenské farmárske, družstvo (SFD) vzniklo za účelom vytvorenia silného partnerstva medzi vybranými podnikmi poľnohospodárskej prvovýroby na Slovensku. Cieľom je zabezpečiť ich dlhodobú a udržateľnú prosperitu a finančnú stabilitu. Poslaním SFD je zavádzať moderné systémy riadenia do poľnohospodárskej prvovýroby.

Odporúčané články

Globálna spoločnosť Corteva Agriscience sa oficiálne predstavuje na Slovensku Rezort financií predfinancuje štátnu pomoc pre farmárov na tento rok, uviedol Pellegrini

Témy

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame