Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro 1353420_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
13. júla 2018 Poľnohospodárstvo od SITASITA Diskusia()

Poľnohospodári sa môžu prihlásiť do výzvy na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie

Celková alokácia výzvy je 9 900 000 eur. Žiadosti môžu podávať do 14. septembra.

Poľnohospodári podporujúci zníženie záťaže na životné prostredie si môžu na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) podať žiadosť o finančný príspevok. Ako informovalo ministerstvo pôdohospodárstva, do výzvy zameranej na využívanie obnoviteľných zdrojov energie sa môžu zapojiť všetky poľnohospodárske podniky, ktoré majú záujem prispieť k energetickej efektívnosti svojho podniku. Celková alokácia výzvy je 9 900 000 eur.

Ako uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, výzvou chcú motivovať farmárov a pestovateľov, aby hľadali alternatívne zdroje energie a tým zlepšili aj nákladovú efektívnosť svojho podniku. „Geotermálnu energiu môžu využiť napríklad na vykurovanie skleníkov a fóliovníkov. Investovať môžu do vybudovania alebo modernizácie zariadení slúžiacich na využívanie biomasy zo živočíšnej výroby ako zdroja tepla či elektriny,“ priblížila Matečná. Žiadatelia môžu investovať aj do založenia porastov rýchlo rastúcich drevín a iných trvalých energetických plodín na poľnohospodárskej pôde.

Zvýhodnené budú aktívne podniky s pôsobením minimálne 2 roky

Žiadosti do nedávno spustenej výzvy môžu poľnohospodári podávať do 14. septembra 2018. Generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch podľa vlastných slov verí, že dostatočný časový priestor využijú žiadatelia na prípravu kvalitných projektov. Žiadosti sa budú prijímať na adrese Pôdohospodárskej platobnej agentúry v Bratislave. „Všetky dôležité informácie sú zverejnené na našej webovej stránke www.apa.sk,“ dodal Kožuch.

Výzva je otvorená pre všetky poľnohospodárske podniky, bodovo zvýhodnené však budú poľnohospodárske podniky aktívne pôsobiace v poľnohospodárstve minimálne dva roky, mladí poľnohospodári a poľnohospodárske podniky realizujúce projekty v najmenej rozvinutých okresoch.

Odporúčané články

Z Národného potravinového katalógu profituje len súkromná firma, tvrdí SaS Farmári vlani bojovali s nedostatkom pracovnej sily, aj prenajímaním pozemkov

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame