Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pes na reťazi, ilustračná snímka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pes na reťazi bude možno minulosťou, pod petíciu sa podpísali tisícky ľudí

Vyše 30-tisíc ľudí už podpísalo petíciu organizácie Sloboda zvierat, ktorá žiada zákaz držania psov na reťaziach. „Držanie psa na reťazi je negatívnym prežitým zvykom, ktorý nepatrí do vyspelej krajiny a v mnohých krajinách EÚ je zákonom zakázané,“ tvrdí Sloboda zvierat, ktorá chce, aby ministerstvo pôdohospodárstva držanie psov na reťazi zakázalo vyhláškou.

Reťaz podľa ochranárov spôsobuje zvieraťu utrpenie, môže mať negatívny vplyv na jeho zdravie a môže spôsobiť trvalú poruchu jeho správania. „Potláča prirodzené potreby spoločenského a svorkovitého zvieraťa, akým pes je, a vedie k jeho frustrácií. Dôsledkom je agresívne správanie voči okoliu a sebapoškodzovanie,“ vysvetľuje Sloboda zvierat, podľa ktorej je držanie psa na reťazi v rozpore so zákonom o veterinárnej starostlivosti, ako aj s dohovormi EÚ, ktoré definujú zviera ako cítiacu bytosť.

Vlastník zvieraťa je podľa zákona povinný zabezpečiť jeho ochranu a pohodu, ako aj dobrý zdravotný stav, fyziologické potreby, dostatočnú voľnosť pohybu či sociálne vzťahy.

Sloboda zvierat tiež pripomína, že vlastník musí “umožniť zvieraťu prejavovať prirodzené správanie a vytvoriť možnosti na uspokojenie jeho požiadaviek na pohyb. Podľa súčasnej legislatívy reťaz nesmie byť kratšia ako 2,5 metra, musí mať otočnú karabínku, aby sa nezamotávala a neskracovala.

Pes musí mať riadny a presne upevnený obojok a musí mať zabezpečený denný voľný pohyb bez uviazania. Sloboda zvierat ľudí vyzvala, aby jej inšpektorov alebo regionálnu veterinárnu správu upozornili, ak uvidia trpiace zviera na reťazi. „Ročne zachránia inšpektori Slobody zvierat takmer 500 zvierat z priameho ohrozenia života. Väčšina týchto zvierat strávila svoj život na reťazi,“ uzatvára Sloboda zvierat.

Odporúčané články

Otravám dravých vtákov predíde špeciálne vycvičený pes Sloboda zvierat vlani prijala 7 887 zvierat v núdzi, väčšina našla nový domov

Z kategórie Zaujímavosti z vidieka

Odporúčame