Park České Švajčiarsko vzdáva boj s lykožrútom. Lesy nechá napospas prírode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Green 1072828_1280.jpg

Na miestach, kde lesníci nezasahujú, vymierajú nepôvodné smreky a les sa prirodzene obnovuje.

Národný park České Švajčiarsko sa rozhodol vzdať urputný boj s podkôrnym hmyzom. Územie národného parku nechá úplne bez zásahov. Podkôrnikové kalamity boli v minulosti také zlé, že sa takmer celý les premenil na holorub. Informovala o tom Česká televízia.

Suché a teplé počasie je pre lykožrútov ako stvorené. Podkôrny hmyz takto dokáže za jeden rok vyprodukovať viac generácií a zničiť viac stromov. Aj v Českom Švajčiarsku najskôr chceli zabrániť šíreniu podkôrnikovej kalamity masívnymi výrubmi. Tých však bolo čoraz viac a v lese vznikali „plešiny“ úplne bez porastu. Nakoniec správcovia parku usúdili, že bojovať s podkôrnym hmyzom nemá zmysel. Nechajú les, aby si poradil sám.

„Národný park je tu na to, aby sledoval prirodzené procesy. Les má obrovskú silu, takže aj keby nikto nezasahoval, ľudia sa nemusia báť, že tu lesy nebudú, akurát budú vyzerať inak. Nebudú to smrekové monokultúry ako dnes,“ uviedol riaditeľ parku Pavel Benda pre ČT.

Smreky sú totiž nepôvodným druhom, ktorý tu nasadili ešte pred vyhlásením národného parku. Lesníci ich na tomto území sadili, lebo rýchlo rastú a smrekové drevo sa dobre predáva. Lesníci v parku teda predpokladajú, že keď smreky prirodzene vymiznú, zmizne aj lykožrút. V parku sa však bude rúbať aj naďalej, a to najmä v okrajových častiach, ktoré súvisia s inými smrekovými porastmi.

„Dá sa očakávať, že do všetkých týchto nepôvodných smrečín sa ten podkôrnik bude postupne šíriť. Preto sme sa rozhodli proti nemu striktne nezasahovať. Pretože to by znamenalo naozaj rozsiahle a veľkoplošné odlesnenie,“ vysvetľuje lesníčka národného parku Dana Verbová.

Dodáva, že napadnuté a odumreté stromy jednoducho nechajú na mieste. Takto môžu poslúžiť ako ochrana pre malé listnaté stromčeky, ktoré tu začínajú vyrastať. Najviac je to vidieť na miestach, kde lesníci nezasahujú už dva roky. Tam, kde dochádzalo k holorubom, sa les obnovuje pomalšie. Zatiaľ čo odumreté stromy zadržiavajú vlhkosť a poskytujú mladým rastlinkám tieň, holoruby sa rýchlo orheivajú od slnka a vysušujú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať