Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grocery store 2119702_1280 1.jpg

Ovocie a zelenina by mali mať nižšiu DPH, uviedla Matečná

Pri produktoch, ktoré obsahujú cukor, ministerka navrhuje ponechať aktuálne platnú daň. O zákone z dielne SNS na zníženie DPH na potraviny na 10 % sa momentálne rokuje na ministerstve financií.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) chce, aby ovocie a zelenina mali nižšiu daň z pridanej hodnoty. Pri produktoch, ktoré obsahujú cukor a škodia zdraviu, ministerka navrhuje ponechať aktuálne platnú daň. Matečná to uviedla v stredu pred rokovaním vlády. Zníženie dane z pridanej hodnoty na ovocie a zeleninu bude mať podľa nej vplyv aj na zníženie celkovej ceny potravín. „Keď znížeme DPH na niektoré potraviny o niekoľko percent, tak predpokladáme, že ceny potravín v globále poklesnú. No počkáme si aj na analýzy odborníkov,“ povedala ministerka.

O zákone z dielne SNS na zníženie DPH na potraviny sa momentálne rokuje na ministerstve financií. „O výsledkoch budú všetky tri koaličné strany informovať budúcu stredu. Doteraz k žiadnemu posunutiu tohto termínu neprišlo. Musíme prijať také opatrenia, ktoré budú aj splniteľné a prinesú osoh. Uvidíme, či zo všetkých návrhov SNS to bude práve znížená daň na potraviny,“ uviedol minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Danko už zmeny v pôvodnom návrhu avizoval

Predseda SNS Andrej Danko v pondelok po Koaličnej rade avizoval ústupky pri návrhu SNS na zníženie dane z pridanej hodnoty na potraviny. Vo finále totiž zrejme bude zoznam potravín, na ktoré sa bude uplatňovať nižšia 10-percentná sadzba dane, iba rozšírený a táto sadzba sa nebude uplatňovať plošne na všetky potraviny tak, ako to pôvodne navrhovala SNS. „Ja si myslím, že by sme nemali znižovať DPH na sladkosti a sladké malinovky, ale mali by sme ísť na zdravú stravu,“ povedal Danko. Zároveň vyzval občanov, aby adresovali tipy na to, na ktoré potraviny by mali mať nižšiu sadzbu dane.

Odporúčané články

Ovocinári, zeleninári a vinári žiadajú od Richtera opatrenia na ich podporu Dvojaká kvalita sa stáva v celej EÚ postihovateľnou klamlivou obchodnou praktikou

Témy

Z kategórie Legislatíva potravinárstvo

Odporúčame