Osobitný odvod pre reťazce oddnes neplatí, Európska komisia mu dala stopku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, Foto: SITA/Branislav Bibel

Na osobitný odvod obchodných reťazcov uvalila EK predbežné opatrenie.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) dostalo v utorok informáciu, že na osobitný odvod z reťazcov uvaľuje Európska komisia (EK) predbežné opatrenie a začne ho preskúmavať. Účinnosť zákona o osobitnom odvode pre reťazce tak bude pozastavená. Reťazce nezaplatia slovenským poľnohospodárom a potravinárom žiadne prostriedky. Informovala o tom v utorok ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

„Je to absolútne nahorázne, že zástupcovia obchodníkov a reťazcov vedeli presný dátum zverejnenia opatrenia mesiac dopredu. Úradníci EK konali na základe tlaku lobistov a obchodníkov. Takéto konanie budem namietať a budem požadovať, aby EK začala konanie a preskúmala tieto kontakty obchodníkov. Ak ide o spotrebiteľa, obyčajného človeka, trvá EK niekoľko rokov, kým spotrebiteľovi vyhovie. Ak však ide o tému bohatých reťazcov, komisia bola schopná poslať Slovensku reakciu na odvod za tri pracovné dni. Aj napriek opatreniu EK dostanú poľnohospodári sľubovaných 80 miliónov eur,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

O mesiac porovnáme ceny

Ministerka Matečná zároveň informovala, že porovná aktuálne ceny potravín s cenami o mesiac, „aby sa ukázala demagógia o zdražovaní potravín pre odvod, ktorý nikto nikdy nezaplatil“. „Od tohto týždňa sa znižujú ceny potravín. Keďže média, opozícia i analytici informovali, že odvod, ktorý ešte ani nikto nezaplatil, vraj zvýšil ceny potravín, verejne vyzývam všetky reťazce, aby ceny potravín o toto navýšenie okamžite znížili. Koncom marca som preto nakúpila potraviny. Takto o mesiac predstúpime pred médiá a predstavíme, za aké ceny sme v marci a o mesiac tieto výrobky nakúpili. Aby všetci spotrebitelia videli, aká je pravda. Ak sa ceny neznížia, médiá, opozícia i analytici budú usvedčení zo zavádzania verejnosti a šírenia poplašnej správy,“ dodala Matečná.

Agrorezort a SNS vyrokovali podľa MPRV do rozpočtu ministerstva navyše 50 miliónov eur pre poľnohospodárov a potravinárov. Spolu so zelenou naftou v objeme 30 miliónov eur tak pôjde podľa ministerstva pôdohospodárstva o najvyššiu sumu pre agropotravinársky sektor v histórii Slovenska. Škody, ktoré spôsobila EK tak slovenskí poľnohospodári a potravinári nepocítia, tvrdí MPRV.

Je to poníženie, hovorí ministerka

„Som pobúrená, že EK použila voči suverénnemu štátu takýto nástroj, ktorý bol v EÚ využitý len niekoľkokrát, a to ešte proti členským štátom na východe EÚ. Som zhrozená, že EK si dovolí ponížiť NR SR a pod tlakom lobistov takto zasiahne do národnej legislatívy. Je neakceptovateľné, že EK nadnárodným lobistickým skupinám poskytuje informácie mesiac a pol pred členskými štátmi. Je nehorázne, že jej kráľovsky platení úradníci dávajú takéto informácie nadnárodným reťazcom, ktoré si robia zo slovenským spotrebiteľov, farmárov a potravinárov Klondike. Budeme žiadať prešetrenie celého prípadu a potrestanie vinníkov. Odvod, ktorý ani nezačal platiť, nezvýšil ceny. Ceny potravín u nás rastú desiatky rokov práve kvôli nadnárodným reťazcom, ktoré zničili nezávislé obchody, našich potravinárov a zaplavujú nás zahraničným tovarom,“ povedala poslankyňa NR SR za SNS a členka Výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie Eva Antošová.

Komisia: Je to neférové opatrenie

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS nadobudol účinnosť od začiatku roka 2019. Zákon platil aj napriek tomu, že ho prezident Andrej Kiska nepodpísal. Osobitný odvod na základe schváleného zákona mali platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu bola stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.

Komisia upozorňuje, že v dôsledku uplatňovania rôznych výnimiek by tento odvod muselo uhradiť len sedem maloobchodných prevádzok potravín, pričom šesť z nich vlastní podniky so sídlom v iných členských štátoch. To vedie k obavám zo selektívneho zvýhodňovania podnikov, ktoré sú od predmetného odvodu oslobodené, a preto ide o štátnu pomoc v zmysle pravidiel EÚ, uviedla komisia.

Reťazce krok vítajú

S pozastavením účinnosti odvodu sú spokojní aj obchodníci združení v Aliancii moderného obchodu. „SAMO víta rozhodnutie EK o začatí konania vo veci osobitného odvodu pre obchodné reťazce a zároveň o vydanie predbežného opatrenia, ktorým pozastavili účinnosť tohto zákona,“ uviedla pre portál nášVidiek.sk hovorca SAMO Martin Krajčovič.

„Od začiatku hovoríme, že zákon je v rozpore s Ústavou SR a právom EÚ. Aj tento prípad poukazuje na dôležitosť ukotvenia Slovenska v EÚ, ktorá aj v tomto prípade ukazuje, že je ochotná obhajovať záujmy občanov členských krajín EÚ aj napriek rozhodnutiam jednotlivých vlád. Toto rozhodnutie znamená, že reťazce nebudú až do právoplatného rozhodnutia EK platiť daň za potraviny. Vďaka rozhodnutiu EK pozastaviť účinnosť zavedenia dane na potraviny účinnú od 1. januára 2019, nebudú znášať negatívne dopady tohto opatrenia nielen obchodníci, ale ani spotrebitelia na Slovensku,“ dodal Krajčovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR