Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Supermarket, ilustračná snímka
Autor: Pixabay.com/kc0uvb

Osobitný odvod by mal zasiahnuť iba veľké reťazce, navrhuje Most-Híd

Menšie obchodné siete by mohli byť od nového odvodu ušetrené. Do parlamentu mieri pozmeňovací návrh, ktorý by uložil osobitný odvod len veľkým hráčom na trhu.

Osobitný odvod obchodných reťazcov by sa podľa koaličnej strany Most-Híd mal vzťahovať iba na väčšie obchody. Poslanec strany Peter Antal preto v parlamente predloží pozmeňujúci návrh. Ten by odvodovú povinnosť viazal na väčšiu predajnú plochu a eliminoval by tak finančnú záťaž malých predajní. Informovala o tom strana Most-Híd vo svojom vyhlásení, detaily návrhu však nezverejnila.

Ohrozené vidiecke obchody

Nie je možné ignorovať rozdiely medzi obchodnými prevádzkami na Slovensku. Veď predsa celý vidiek je pokrytý malými predajňami, ktoré majú podstatne nižšie zisky a pomerne vyššie náklady. Ich zásobovanie je logisticky taktiež náročnejšie ako zásobovanie veľkých prevádzok v mestách,“ uviedol na margo svojho návrhu poslanec Antal.

Jednotná 2,5-percentná sadzba odvodu z čistého obratu by podľa neho nezohľadňovala rozličnú mieru nákladovosti predajní. S veľkou pravdepodobnosťou by práve malé obchody a podnikové predajne slovenských producentov ovplyvnila negatívne. „Ak nechceme zlikvidovať takéto prevádzky a zároveň sa chceme postaviť za domácich potravinárov, mali by sme to urobiť tak, aby to nepocítili práve oni,“ píše sa vo vyhlásení Mosta-Híd.

Proti zdražovaniu

Podľa koaličnej strany by sa zároveň malo zabrániť tomu, aby zavedenie osobitného odvodu pocítili koneční spotrebitelia vo forme vyšších cien, či samotní potravinári v podobe nižších výkupných cien. „Myslíme si, že by sa legislatívne mala posilniť kontrola reťazcov pri cenotvorbe vo vzťahu k ich dodávateľom. Náš návrh pôjde týmto smerom,“ dodal poslanec Peter Antal.

Návrh na zavedenie osobitného odvodu obchodných reťazcov v utorok poslanci parlamentu svojim hlasovaním poslali do druhého čítania. Požiadavky na zmeny v návrhu strana Most-Híd avizovala už pred týmto hlasovaním a zmeny v ďalšom prerokúvaní návrhu v parlamente pripustili aj predkladatelia z koaličnej strany SNS. Definitívne by sa o znení návrhu malo hlasovať na nasledujúcej novembrovej parlamentnej schôdzi.

Stále pod paľbou kritiky

Odvod podľa aktuálneho návrhu SNS majú platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 10 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v dvoch okresoch. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu. Predkladatelia podľa návrhu vypočítali, že výnos z tohto odvodu môže ročne celkovo dosiahnuť 150 mil. eur. Po odrátaní negatívneho vplyvu na daň z príjmov v sume 31,5 mil. eur tak čistý výnos z odvodu vypočítali na 118,5 mil. eur.

Z týchto peňazí sa má podľa materiálu financovať najmä odbyt poľnohospodárskych produktov a potravinárskych výrobkov, ale tiež financovať analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom týchto produktov. V návrhu sa spomína tiež možná kompenzácia negatívnych vplyvov globálnych zmien počasia na poľnohospodársku prvovýrobu, či zriadenie a pravidelné financovanie fondu ťažko poistiteľných a nepoistiteľných rizík v poľnohospodárstve.

Odporúčané články

Prezident nepodpísal zákon o neprimeraných obchodných podmienkach Biele sudové víno bez zemepisného označenia koncom roka 2018 výrazne oslabilo

Témy

Z kategórie Zaujímavosti z vidieka

Odporúčame