Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná | Foto: SITA/Diana
24. mája 2018 Poľnohospodárstvo od SITASITA Diskusia()

Opozícia neuspela, Gabriela Matečná ostáva vo funkcii ministerky pôdohospodárstva

Nedôveru jej vyslovilo 60 poslancov.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná ostáva vo funkcii aj naďalej. Za návrh opozície vysloviť jej nedôveru vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi parlamentu po 12-hodinovej rozprave hlasovalo 60 poslancov zo 134 prítomných. Na zosadenie člena vlády je pritom potrebných minimálne 76 hlasov.

Šéfku rezortu pôdohospodárstva podľa očakávania podporili všetci prítomní poslanci Slovenskej národnej strany, ktorej je nominantkou, ako aj koaliční partneri z Mostu-Híd a Smeru-SD, okrem Mareka Maďariča a Vladimíra Matejičku, ktorí sa zdržali hlasovania. Za vyslovenie nedôvery hlasovali poslanci SaS, OĽaNO, Sme rodina, ĽSNS aj väčšina nezaradených poslancov okrem Petra Marčeka a Rastislava Holúbeka, ktorí sa zdržali hlasovania.

Pozíciu ministerky pôdohospodárstva zastáva Gabriela Matečná od roku 2016. Opoziční poslanci jej vyčítali v návrhu na odvolanie ako aj v pléne NR SR, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov pre SR v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, zaviedla podvodné praktiky ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu, podporuje oligarchov a ohrozuje budúce zdroje Slovenskej republiky na regionálny rozvoj.

Názor opozície predniesla pred hlasovaním Nicholsonová

„Myslím si, že na mimoriadnej schôdzi bolo všetko dôležité povedané. Viacerým ľuďom opozície bola ministerka Matečná pri vstupe do parlamentu sympatická, vrátane mňa, no počas jej pôsobenia vo funkcii mi začali písať ľudia na jej činnosť sťažnosti. Ministerka vystúpila s obhajobou, v ktorej nevyvrátila to, čo tu odznelo ako obvinenia, ale obhajovala sa osobnou prezentáciou. Tvrdila, že nevedela o talianskej mafii, o problémoch s reštitúciami, o podvodoch na PPA a ďalších kauzách. Možno nezlyhala len ľudsky, ale aj odborne a možno klame o všetkých svojich praktikách. Opozícia od nej už neočakáva nič. Je strojcom celého korupčného systému v agrosektore. Dúfame, že ak sa s ministerkou nevysporiada vláda SR, vysporiadajú sa s ňou orgány činné v trestnom konaní,“ povedala pri záverečnom slove k rozprave tesne pred hlasovaním navrhovateľka odvolania Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS.

Odporúčané články

Farmári postihnutí suchom 2017 aj napriek prísľubom vlády peniaze zatiaľ nedostali, tvrdí AKS Opozícia osobitným odvodom straší a zavádza, tvrdí Andrej Danko

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame