Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Autor: SITA

Odvod pre reťazce je bližšie ku schváleniu

Návrh na zavedenie osobitného odvodu obchodných reťazcov sa dostal do druhého parlamentného čítania. V prvom čítaní ho poslanci schválili. Je však takmer isté, že ak návrh koaličnej SNS v parlamente prejde, bude pred definitívnym schválením zmenený.

Úpravy totiž požadovala napríklad aj koaličná strana Most-Híd. Tej sa nepáčilo, že by zavedenie odvodu mohlo poslať slovenských obchodníkov do straty a ohroziť tak napríklad existenciu malých obchodov na vidieku. Zmeny v druhom čítaní však pripustili aj samotní predkladatelia z SNS.

Peniaze na podporu potravín

Odvod podľa aktuálneho návrhu SNS majú platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 10 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v dvoch okresoch. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu. Predkladatelia podľa návrhu vypočítali, že výnos z tohto odvodu môže ročne dosiahnuť 150 mil. eur. Po odrátaní negatívneho vplyvu na daň z príjmov v sume 31,5 mil. eur tak čistý výnos z odvodu vypočítali na 118,5 mil. eur.

Z týchto peňazí sa má podľa materiálu financovať najmä odbyt poľnohospodárskych produktov a potravinárskych výrobkov. Môže tiež financovať analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom týchto produktov.

V návrhu sa spomína tiež možná kompenzácia negatívnych vplyvov globálnych zmien počasia na poľnohospodársku prvovýrobu, či zriadenie a pravidelné financovanie fondu ťažko poistiteľných a nepoistiteľných rizík v poľnohospodárstve.

Bude sa ešte meniť

Zo strany opozície bol návrh už počas prerokúvania v prvom parlamentnom čítaní podrobený tvrdej kritike. Poslanci opozičných strán sú totiž presvedčení, že nový odvod obchodných reťazcov zvýši tlak na rast cien. Takisto môže znamenať, že obchodné reťazce budú šetriť na svojich zamestnancoch.

Výsledkom takejto legislatívy však podľa nich môže byť aj zatváranie menej rentabilných obchodov najmä na vidieku. Navyše, nepomôže ani dodávateľom, keďže vplyvom odvodu budú od obchodníkov tlačení ešte do nižších cien. Predmetom kritiky však bol aj nejasný spôsob nakladania vybratými peniazmi z odvodu a taktiež spôsob, ako SNS tento návrh predložila, teda formou poslaneckého návrhu, ktorým obišla riadne pripomienkové konanie.

Predkladatelia pri návrhu argumentujú tým, že obchodné reťazce majú voči dodávateľom neprimerané zisky a v záujme spravodlivejšieho prerozdelenia pridanej hodnoty v celom dodávateľskom reťazci je potrebné vytvárať nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva.

Odporúčané články

Nekalé praktiky reťazcov sú problém celej EÚ, chystá sa riešenie Osobitný odvod by mal zasiahnuť iba veľké reťazce, navrhuje Most-Híd

Témy

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame