Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bacon 1155465_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
4. októbra 2018 Legislatíva potravinárstvo od SITASITA Diskusia()

Novela zákona o súkromnom pálení alkoholu pre vlastnú spotrebu má už podpis prezidenta

Novela zákona nadobudne účinnosť 1. januára 2019.

Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh. Novela zákona, s ktorou prišla strana Most-Híd, tak definitívne umožní fyzickým osobám – nepodnikateľom súkromnú výrobu destilátu z vlastného ovocia a medu pre vlastnú spotrebu podľa zákonom ustanovených podmienok.

Podmienky

Podpísaná novela zákona prezidentom definuje súkromnú výrobu destilátu, súkromného výrobcu destilátu a ustanovuje podmienky súkromnej výroby destilátu, medzi ktoré patria minimálny vek 21 rokov, vlastníctvo destilačného zariadenia spĺňajúceho ustanovené podmienky, zákaz použitia vyrobeného destilátu na inú ako súkromnú spotrebu, či maximálny objem vyrobeného destilátu za jeden kalendárny rok. Novela tiež stanovuje oznamovaciu povinnosť o držbe destilačného zariadenia a daňovú povinnosť.

Novela zákona výslovne ustanovuje aj povinnosť súkromného výrobcu destilátu zabezpečiť destilačné zariadenie opatrené uzáverami tak, aby nedošlo k ich poškodeniu alebo odstráneniu. Dopĺňajú sa aj dôvody výmazu z evidencie súkromných výrobcov destilátu a dopĺňa sa aj výpočet priestupkov tak, aby colné úrady mohli efektívnejšie postihovať porušenie tejto úpravy. Novela zákona nadobudne účinnosť 1. januára 2019.

Odporúčané články

Zväz obchodu kritizuje zákon o neprimeraných podmienkach Okresné úrady čaká kontrola z ministerstva kvôli nedostatočnej ochrane prírody

Z kategórie Legislatíva potravinárstvo

Odporúčame