Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jablká, ilustračná snímka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FOTO: (sl)

Nitra vysadí ovocný sad, prinesie najmä bio jablká

V Nitre vznikne ovocný sad, ktorý prinesie bio ovocie pre Nitranov formou samozberu. Pripravuje ho mesto Nitra v spolupráci s odborníkmi zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. V nedeľu 28. októbra o 13:00 slávnostné otvoria výsadbu, na čo mesto pozýva aj verejnosť. Sadiť sa bude prvých sto jabloní a dve oskoruše, ktoré majú symbolizovať dlhovekosť.

Vstup do ovocného sadu je cez bránu B3 výstaviska Agrokomplex. „Pre prvých sto návštevníkov máme pripravené spomienkové predmety s motívom ovocného sadu a aj s poradovým číslom výsadby stromu,“ informovala nitrianska radnica. Pripravené bude ovocné a gaštanové občerstvenie, na deti čaká vystúpenie šašov. Druhá etapa výsadby bude na jar 2019.

Celkovo tu vysadia vyše 950 ovocných drevín, z toho vyše 550 nízkokmenných jabloní, hrušiek, marhúľ, broskýň, sliviek, čerešní, višní, orechov, jedlých gaštanov a tri oskoruše, pod ktorými budú piknikové stoly a sedenie.

Výsadbu obohatí aj drobné ovocie – biele, červené a čierne ríbezle, egreše a lieskové orechy. „Vznikne sad, ktorý v takejto forme nemá v strednej Európe obdobu. Prevádzkovaný bude v bio režime, ktorý zohľadňuje najmodernejšie environmentálne trendy v produkcii ovocných plodín,“ uviedla rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudia Halászová. Ako dodala, pre Nitranov tak vznikne zdroj zdravého bio ovocia prostredníctvom momentálne populárneho samozberu a tiež nová oddychová i edukačná zóna.

Odporúčané články

Na Slovensku tento rok zahynuli tisíce včelstiev. Cenu medu by to nemalo ovplyvniť Rieky na Hornej Nitre sú znečistené arzénom

Z kategórie Zaujímavosti z vidieka

Odporúčame