Ekologické poľnohospodárstvo zaberá na Slovensku približne 9,6 percenta pôdy, ale Rakúsko má viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
poľnohospodár, traktor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ekologické poľnohospodárstvo zaberá na Slovensku približne 9,6 percenta z celkovej plochy poľnohospodárskych pôd. Vo svojej publikácii „Sprievodca neformálnou environmentálnou výchovou a vzdelávaním pre udržateľný rozvoj“ to uviedlo ministerstvo životného prostredia (MŽP).

Ekologické poľnohospodárstvo predstavuje postupy, ktoré znižujú degradáciu pôdy a podporujú jej úrodnosť. Zároveň prispievajú k zachovaniu druhovej a genetickej rôznorodosti rastlinných a živočíšnych druhov. Postupy pritom umožňujú vyprodukovať kvalitné potraviny v dostatočnom množstve.

Z údajov Eurostatu vyplýva, že v susednom Rakúsku sa ekologickejšia forma poľnohospodárstva aplikuje na viac než 23 percentách poľnohospodárskej pôdy. Cieľom Envirostratégie do roku 2030 je zvýšiť podiel ekologického hospodárstva na Slovensku do konca dekády minimálne na 13,5 percenta.

Dosah na prírodné zdroje

Podľa MŽP má pritom celosvetový nárast poľnohospodárstva najväčší dosah na prírodné zdroje. Na pestovanie plodín a chov zvierat sa využíva tretina povrchu Zeme. Poľnohospodárstvo môže mať podľa envirorezortu ako vedľajší účinok aj ďalekosiahle negatívne vplyvy na životné prostredie.

Rozširovanie poľnohospodárstva a poľnohospodárskej pôdy je podľa MŽP často vykonávané na úkor straty pôvodných ekosystémov a biodiverzity.

Vo svojej publikácii rezort životného prostredia uvádza, že intenzívne poľnohospodárstvo síce významne zvýšilo výnosnosť plodín a hospodárskych zvierat, no veľakrát v dôsledku zlého spravovania a nadmerného používania chemických hnojív a pesticídov vedie k rozsiahlej degradácii pôdy vrátane jej prekysľovania, pôdnej erózie, straty úrodnosti a znižovaniu podielu organických látok v pôde.

Udržateľné hospodárstvo pomáha so zmenami klímy

Intenzívne poľnohospodárstvo tiež spotrebúva nadmerné množstvo podzemnej a povrchovej vody. Celkovo sa 70 percent všetkých sladkovodných zdrojov využíva na poľnohospodárske účely.

Pôda je zároveň hlavnou zásobárňou organického uhlíka a môže zachytávať a uskladňovať atmosférický uhlík. Vďaka tejto schopnosti zohráva udržateľné hospodárenie s pôdou kľúčovú úlohu v oblasti zmierňovania nepriaznivých dôsledkov zmeny klímy. MŽP upozorňuje, že nešetrné hospodárenie s pôdou môže dôsledky zmeny klímy ešte výraznejšie prehlbovať.

Sprievodca neformálnou environmentálnou výchovou a vzdelávaním pre udržateľný rozvoj má slúžiť učiteľom, rodičom aj deťom na vzdelávanie v oblasti ochrany životného prostredia počas mimoriadnej situácie spojenej s koronavírusom aj mimo nej.

Publikácia poskytuje informácie o prejavoch klimatických zmien na Slovensku, biodiverzite, ekosystémoch, ochrane prírody či vytváraní čistých a obnoviteľných zdrojov energie. Sprievodca zároveň poskytuje množstvo rôznorodých zdrojov informácií, voľne dostupných vzdelávacích materiálov, odkazy na učebné pomôcky, vzdelávacie plány, projekty, videá alebo online kurzy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať