Foto: Colníci na letisku v Bratislave zaistili desiatky kilogramov nelegálne dovezených potravín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Colníci, letisko Bratislava, mäso
Colníci na bratislavskom letisku riešia z roka na rok viac prípadov nelegálneho dovozu mäsa, mäsových a mliečnych výrobkov z krajín mimo EÚ. Od začiatku tohto roka zaistili takmer 82 kg tohto tovaru, z toho vyše 37 kg surového mäsa a výrobkov z neho len minulý mesiac. Privážali ich hlavne občania z Ruska, Ukrajiny a Macedónska. Najväčšie množstvo mäsových výrobkov, viac ako 18 kg, mal v osobnej batožine Macedónec, ktorý priletel do Bratislavy zo Skopje. Bratislava, 16. máj 2019. Foto: SITA/Colný úrad Bratislava - koláž WBN

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Colníci na bratislavskom letisku riešia z roka na rok viac prípadov nelegálneho dovozu mäsa, mäsových a mliečnych výrobkov z krajín mimo EÚ.

Najviac mäsa mal v batožine Macedónec

Od začiatku tohto roka zaistili takmer 82 kg tohto tovaru, z toho vyše 37 kg surového mäsa a výrobkov z neho len minulý mesiac. Privážali ich najmä občania z Ruska, Ukrajiny a Macedónska.

Najväčšie množstvo mäsových výrobkov, viac ako 18 kg, mal v osobnej batožine Macedónec, ktorý priletel do Bratislavy zo Skopje.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Colného úradu Bratislava Drahomíra Adamčíková, podľa nariadenia Európskej komisie o dovoze osobných zásielok výrobkov živočíšneho pôvodu z roku 2009 nie je dovolené ich pustiť na územie únie pre riziko zavlečenia rôznych nebezpečných chorôb.

Zaistený tovar preto colníci odvážajú do spaľovne, kde sa likviduje. Cestujúci, ktorý takýto tovar prepravoval, znáša všetky náklady spojené s likvidáciou vrátane blokovej pokuty za colný priestupok.

Pre chránené druhy platia obmedzenia

Do EÚ môže cestujúci doviezť zásielky mäsa a výrobkov z nich, len ak pochádzajú z Faerských ostrovov, Grónska alebo Islandu a ich hmotnosť nepresahuje 10 kilogramov na osobu. Rovnako aj ryby – čerstvé vypitvané, sušené, varené, solené alebo údené – a určité mäkkýše, ako napríklad garnáty, homáre, neživé mušle a neživé ustrice.

Celková hmotnosť na osobu však nemôže presiahnuť 20 kg. Na osobnú spotrebu môže cestujúci priviezť aj živé ustrice, mušle a slimáky, v hmotnosti maximálne dva kilogramy na osobu. V prípade, že pochádzajú z Faerských ostrovov, Grónska alebo Islandu, je limit zvýšený na 10 kg.

Z uvedených pravidiel sú však vyňaté niektoré výrobky ako napríklad – výťažky a koncentráty z mäsa, olivy plnené rybami, potravinové doplnky v balení pre konečného spotrebiteľa, cestoviny a rezance nemiešané s mäsovým výrobkom ani ním neplnené, polievkové bujóny a príchute v balení či potravinárske výrobky, ktoré neobsahujú žiadne čerstvé alebo spracované mäso.

Pre určité chránené druhy môžu platiť ďalšie obmedzenia. Napríklad na kaviár jeseterových rýb sa vzťahuje hmotnostný limit maximálne 125 g na osobu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika