Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná | Foto: SITA/Diana
5. októbra 2018 Poľnohospodárstvo od SITASITA Diskusia()

MPRV pripravuje opatrenia na podporu farmárov a potravinárov

Agrorezort pripravuje podporu predovšetkým špeciálnej a rastlinnej výrobe.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) pripravuje komplexný súbor systémových opatrení na podporu poľnohospodárov a potravinárov. Agrorezort spolupracuje na príprave systémových opatrení s profesijnými združeniami a organizáciami v sektore a s Ministerstvom financií SR zasa diskutuje o možnostiach finančného krytia. Informoval o tom v piatok hovorca MPRV Michal Feik v tlačovej správe.

„Na Slovensku politici v minulosti akosi pozabudli, že výroba potravín je strategickým odvetvím pre každú krajinu, dotýkajúcim sa každého jedného občana. Môžeme sa o tom presvedčiť aj u našich susedov, ktorí do agropotravinárskeho sektora investujú značné prostriedky. Na zvýšenie konkurencieschopnosti našich slovenských poľnohospodárov a potravinárov preto pripravujeme súbor systémových opatrení. Chceme, aby mali slovenskí spotrebitelia možnosť zakúpiť si na pultoch kvalitné a čerstvé potraviny od slovenských výrobcov, a nie kvalitou a čerstvosťou absentujúce dovozy cez pol sveta,“ povedala podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Prioritou špeciálna a rastlinná výroba

MPRV SR pripravuje podporu predovšetkým špeciálnej a rastlinnej výrobe. „Ide o odvetvia, ktoré sú značne náročné na prácnosť a financie. Snahou rezortu pôdohospodárstva je aj cez systém vnútroštátnej podpory zabezpečiť pre spotrebiteľa dostupné čerstvé mäso, mliečne výrobky, ovocie a zeleninu zo slovenských chovov a polí. Pri domácich potravinách je totiž ľahšia vystopovateľnosť, štát je ich schopný účinnejšie chrániť cez svoj systém veterinárnych a potravinových kontrol. Skrátenie prepravnej vzdialenosti najmä pri dodávkach potravín má zasa pozitívny vplyv na životné prostredie,“ ozrejmil hovorca MPRV Michal Feik.

Agrorezort taktiež pripravuje systémové riešenie negatívnych dopadov klimatických zmien, ktoré najmä v poslednom období ovplyvňujú farmárov a poľnohospodársku prvovýrobu. „Pôjde o pomoc pri zvládnutí napríklad sucha, mrazov, povodní, či požiarov z tepla. Agrorezort plánuje aj podporu propagácie potravín, ich výživových benefitov, unikátnych regionálnych výrobných postupov a receptúr. Vzdelávanie spotrebiteľa a výchova k patriotizmu totiž patria ku kľúčovým nástrojom podpory odbytu domácich potravín a regionálnych špecialít,“ dodal Feik.

Ministerstvo pôdohospodárstva v neposlednom rade zintenzívni aj inšpekčnú činnosť a finančne zabezpečí kontroly najmä pokútnych výrobcov, predajcov a skladovateľov fejkového tovaru, rizikového ambulantného predaja a internetovej ponuky potravín v snahe dôkladne a dôrazne chrániť zdravie slovenského spotrebiteľa.

Odporúčané články

Protestujúci farmári v piatok ráno vysypali pred budovy agrorezortu a PPA hnoj Potraviny výrazne zdraželi. Ako veľmi za to môže osobitný odvod?

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame