Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: vpotravinarstve.sk
12. októbra 2018 Poľnohospodárstvo od SITASITA Diskusia()

MPRV prípravou novej koncepcie pozemkových úprav zakrýva neschopnosť svojho vedenia, tvrdí Sme rodina

Hnutie Sme rodina považuje vyhlásenia agrorezortu o príprave novej koncepcie pozemkových úprav iba za politický alibizmus, pretože ministerstvo je inak v tejto oblasti podľa hnutia nečinné.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) prípravou novej koncepcie pozemkových úprav podľa hnutia Sme rodina iba zakrýva neschopnosť svojho vedenia a vedenia Slovenského pozemkového fondu (SPF). Hnutie prijalo informáciu agrorezortu o príprave dlhodobej koncepcie pozemkových úprav ako ďalší krok z politicky motivovaných PR akcií, ktorých cieľom je preniesť svoju zodpovednosť za nečinnosť v oblasti pozemkových úprav na nastávajúcu vládu. Konštatoval to v piatok expert hnutia Sme rodina pre oblasť pôdohospodárstva Jaroslav Karahuta.

„Pani Matečná mala v rôznych funkciách agrorezortu desať rokov na to, aby prinášala riešenia pozemkových úprav. Pričom za obdobie jej 6,5-ročného pôsobenia v najvyšších funkciách SPF a MPRV, teda od roku 2012, sa v oblasti pozemkových úprav neudialo nič. Od roku 1989 uplynulo 29 rokov, z toho 6,5 roka tvorí takmer štvrtinu obdobia, kedy zodpovednosť za realizáciu pozemkových úprav má Gabriela Matečná,“ ozrejmil Jaroslav Karahuta.

Ukončených iba 12 %

Ukončenie pozemkových úprav je podľa údajov Sme rodina iba na hranici 12 %. Hnutie preto vyhlásenia agrorezortu o príprave novej koncepcie považuje iba za politický alibizmus, ktorým SNS prekrýva neschopnosť svojich členov, v danom prípade ministerky Matečnej, urobiť poriadok v pozemkovom práve a napraviť krivdy, ktoré sa páchajú na vlastníkoch pôdy. „Pozemkový chaos, ktorého šíriteľmi je aj terajšie vedenie MPRV a SPF, prispieva iba agrárnym barónom čerpať dotácie na pôdu, ktorá im nepatrí, a naopak neumožňuje vlastníkom pôdy uplatňovať si ústavné právo v prístupe a možnosti spravovania svojho majetku,“ dodal Karahuta.

Hnutie Sme rodina preto žiada ministerku Matečnú, aby zverejnila do konca roka súbor systémových opatrení s tým, aby proces ich riešení bol začatý ešte v tomto volebnom období, za pôsobenia tejto vlády, vedenia agrorezortu a Slovenského pozemkového fondu.

Pripravovaná koncepcia

V spolupráci s Komorou pozemkových úprav a ďalšími inštitúciami chce MPRV pripraviť koncepciu pozemkových úprav tak, aby bola prijateľná nielen pre laickú a odbornú verejnosť, ale aj pre celé politické spektrum. Analýzou sa určí poradie katastrálnych území, v akom sa budú robiť pozemkové úpravy. Kritériami bude najmä rozdrobenosť, počet užívateľov, poberateľov podpôr či nájomcov. Na Slovensku je momentálne podľa MPRV 3 559 katastrálnych území, z ktorých len v 418 prípadoch sú zapísané pozemkové úpravy a 18 je tesne pred zápisom do katastra.

Odporúčané články

Slovensko má opäť po roku zastúpenie na prestížnom medzinárodnom veľtrhu v Berlíne Farmári od bratislavských protestov veľa zmien necítia, chcú znovu vyraziť do ulíc

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame