Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Soil 3124994_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
8. októbra 2018 Poľnohospodárstvo od SITASITA Diskusia()

Letné sucho negatívne ovplyvnilo produkciu obilnín EÚ

Produkcia obilnín v Európskej únii klesla v roku 2018 pod posledný päťročný priemer až o 8 %.

Letné sucho viedlo v tomto roku k výraznému poklesu celkovej produkcie obilnín v Európskej únii, a to až o osem percent pod posledný päťročný priemer únie. Produkcia obilnín klesne medziročne podľa odhadov Európskej komisie o päť percent. Vyplýva to z výsledkov najnovšej správy o krátkodobých výhľadoch Európskej únie, ktorú uverejnila Európska komisia.

Produkcia nedosiahne 300 miliónov ton

Správa zdôrazňuje, že celková produkcia obilnín v Európskej únii by mala do konca roku 2018 dosiahnuť 284,3 milióna ton. Pestovanie pšenice utrpelo z celkovej produkcie obilnín EÚ kvôli suchu podľa správy najväčšie straty, pri poklese o 9 % v porovnaní s minulým rokom. Produkcia pšenice sa odhaduje do konca roka 2018 na 129 miliónov ton. V dôsledku letného sucha ceny obilnín v Európskej únii dosiahli podľa správy v auguste maximum roka 2018, pričom dosiahli aj úroveň vyššiu ako v minulom roku, keď napríklad cena za tonu pšenice vzrástla v auguste medziročne v priemere o 50 eur a u jačmeňa o 60 eur za tonu.

Odporúčané články

OĽaNO a SaS zvolávajú pôdohospodársky výbor pre vážnu situáciu v agrorezorte RPPS znepokojuje aktuálna situácia s farmárskymi protestmi

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame