Lesy SR začali vysádzať stromčeky. Za jeden vyrúbaný zasadia dva mladé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sadenica, stromček, škôlka, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/extremis

Lesníci od začiatku marca vysádzajú mladé stromčeky, dokopy ich bude 12 miliónov.

Buk, smrek, borovica, jedľa, dub, smrekovec a javor. Tieto dreviny vysádza podnik Lesy SR túto jar. Zalesňovanie sa koncentruje najviac na obnovu borovicových porastov na Záhorí a taktiež na obnovu plôch po podkôrnikovej kalamite v Nízkych Tatrách, Slovenskom Rudohorí, na Kysuciach a Turci. Informuje o tom štátny podnik Lesy SR v tlačovej správe.

Dve sadenice na jeden vyrúbaný

„Doposiaľ sme vysadili 2,5 milióna stromčekov najmä v južnejších okresoch a na južných svahoch, kde začína rozvoj vegetácie skôr. Túto jar máme plánovaných vysadiť ich až 12 miliónov a preto pred nami stojí v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov ešte kopec práce. Postupne sa v priebehu apríla a mája začnú zalesňovať aj chladnejších oblasti stredného a severného Slovenska, kde nám aktuálne výsadbu komplikuje sneh a zamrznutá pôda v porastoch a lesných škôlkach na ktorých sú pestované sadenice“ povedal generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Ing. Marian Staník.

Viac ako tretinu všetkých sadeníc predstavuje naša najzastúpenejšia drevina buk – 4,7 milióna kusov. Z ďalších listnatých drevín to bude viac ako milión kusov duba a viac ako štvrť milióna sadeníc javora. Z ihličnatých drevín majú najväčšie zastúpenie sadenice smreka – 2,3 milióna kusov, borovice – 1,8 milióna a takmer 1,1 milióna sadeníc jedle. Podľa lesníkov tak na každý jeden vyrúbaný strom pripadnú dve sadenice.

Slovenské sadenice

Sadenice využívané na obnovu lesa sú pestované na lesných škôlkach rozmiestnených po Slovensku. Pochádzajú zo semien nazbieraných z najkvalitnejších zdrojov v blízkych regiónoch, čo zabezpečuje rast pôvodných, miestnym pomerom prispôsobeným stromom. Zo zeme vybrané sadenice sa pobalia do zväzkov a prevezú do tzv. snehových jám na jednotlivých obvodoch, kde na vrstve snehu zasypané pilinami prečkajú do času, kedy rozmrzne zem a bude ich možné vysadiť do pôdy.

Umelá výsadba sadeníc sa realizuje najmä na plochách po vykonanej ťažbe, resp. na plochách, kde predchádzajúce zalesňovanie nebolo úspešné z dôvodov neskorých mrazov,  letného sucha alebo ohryzu sadeníc zverou. Nie všetky plochy sa však po vykonanej ťažbe musia umelo zalesňovať. Postupným uplatňovaním cielených činností podporujúcich vývoj dosplého porastu ešte pred jeho vyťažením môže dôjsť k tvorbe semien a následne nového porastu z prirodzeného zmladenia. Takýmto spôsobom je v rámci spravovaného územia Lesmi SR obnovovaných takmer až polovica plochy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Lesy SR