Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VYSOKÉ TATRY: Lesy napadnuté lykožržútom
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Lesníci píšu premiérovi: Novela zákona o prírode len priživí dlhoročný spor

Združenie PEFC Slovensko v otvorenom liste vyzvalo premiéra Petra Pellegriniho, aby v záujme ochrany slovenských lesov využil svoje kompetencie a vytvoril priestor pre racionálny dialóg medzi lesníctvom v gescii agrorezortu a ochranou prírody, ktorá spadá pod envirorezort.

Je zrejmé, že bude nevyhnuté vykonať zásadné zmeny v nazeraní na ochranu, obhospodarovanie, spravovanie a využívanie lesných spoločenstiev na Slovensku,“ píše sa v liste. Dovtedy by mal predseda vlády zastaviť prebiehajúci legislatívny proces schvaľovania noviel zákonov o lesoch z dielne ministerstva pôdohospodárstva a o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia.

PEFC čiže Program pre vzájomné uznávanie lesných certifikačných schém, je svetovo najväčší systém certifikácie lesov, ktorý zabezpečuje ich udržateľné obhospodarovanie.

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny podľa PEFC Slovensko prispieva k pokračovaniu sporu medzi lesníctvom a ochranou prírody. Ten dlhodobo negatívne ovplyvňuje stav lesov na Slovensku a za posledných desať rokov výrazne prispel k zhoršeniu stavu lesov na Slovensku.

V liste premiéra upozorňujú, že obsah novely je v zásadnom rozpore s Programovým vyhlásením vlády SR na roky 2016 – 2020. Pred prijatím tejto novely by sa mala uskutočniť analýza doterajších postupov pri obhospodarovaní a ochrane lesov na Slovensku. Cieľom je napraviť chyby a nájsť kompromisy.

PEFC Slovensko tiež navrhuje vypracovať Národnú stratégiu udržateľného využívania prírodných zdrojov na Slovensku. „Tento dokument by mal byť záväzný pre všetky rezorty, ktorých by sa dotýkal. Vtedy je predpoklad, že lesné bohatstvo Slovenskej republiky bude ekologicky, ekonomicky a sociálne manažované v prospech občanov,“ uzavrel PEFC Slovensko.

Odporúčané články

Okresné úrady čaká kontrola z ministerstva kvôli nedostatočnej ochrane prírody Lesy na Slovensku ubúdajú kvôli ochranárom, sťažujú sa lesníci

Témy

Z kategórie Lesy a lesníctvo

Odporúčame