Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jahody, ilustračná snímka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com/Alexas_Fotos
18. októbra 2018 Zaujímavosti z vidieka od redNáš Vidiek Diskusia()

Jahody nakazené hepatitídou môžu byť aj na Slovensku

Aktualizované 19.10.2018 10:40

Poľské jahody, ktoré sú nakazené vírusom žltačky sa mohli dostať aj na Slovensko. Potvrdila to Štátna Potravinová a Veterinárna Správa, informuje RTVS.

Podľa ŠVPS sa teraz odoberajú vzorky, aby sa definitívne potvrdilo, či v jahodách na Slovensku žltačka je alebo nie je.

Ide o mrazené jahody vyrobené v Poľsku. Podľa ŠVPS sa hepatitídou, teda žltačkou z týchto jahôd nemusí nakaziť každý, kto ich skonzumuje. Po dôkladnej tepelnej úprave sa podľa ŠVPS vírus zničí.

ŠVPS SR žiadala od rakúskych kontrolných orgánov podrobnosti o dodávkach týchto jahôd do slovenskej obchodnej siete na základe medializovaných údajov. Do dnešného dňa (piatok – pozn. redakcie) sme podrobnosti o týchto dodávkach nedostali. Rovnako k uvedenej potravinovej kauze doposiaľ nevydala odborné stanovisko pre členské krajiny ani Európska komisia,“ uviedla ŠVPS SR v stanovisku.

Vzhľadom na túto situáciu podľa veterinárnej a potravinovej správy momentálne prebieha na Slovensku kontrola v mraziarenských skladoch a v obchodnej sieti spojená s odberom vzoriek. „Z uvedeného dôvodu ŠVPS SR zároveň vydáva odporúčanie pre spotrebiteľov, aby nekonzumovali mrazené jahody zakúpené v obchodnej sieti bez ich predošlej tepelnej úpravy,“ dodala v stanovisku ŠVPS SR.

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky zverejnila stanovisko v reakcii na správu vydanú v EUROSURVEILLANCE – (Europe’s journal on infectious disease surveillance, epidemiology, prevention and control) k štúdii rakúskych a švédskych odborníkov týkajúcej sa ochorení na hepatitídu A v týchto dvoch krajinách a určení ich zdroja – mrazených jahôd pochádzajúcich z Poľska.

Podľa agentúry APA sa tieto jahody dostali na pulty prostredníctvom dvoch maloobchodných reťazcov do niekoľkých krajín. Vo Švédsku a v Rakúsku sa dokonca vyskytli prípady nakazenia žltačkou z týchto jahôd. Výskum rakúskych a švédskych vedcov neskôr ukázal, že ide o rovnaký vírus a zdrojom nákazy je tento výrobok.

Vo Švédsku zatiaľ zaznamenali 20 prípadov žltačky, teda vírusového zápalu pečene. V Rakúsku je to od júla 14 prípadov.

Odporúčané články

ŠVPS nedostala stanovisko z Rakúska v prípade dovozu poľských mrazených jahôd Začínajúce samozbery jahôd poukazujú na akútny nedostatok brigádnikov, tvrdí SPPK

Z kategórie Zaujímavosti z vidieka

Odporúčame