Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Animal 2664504_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
2. októbra 2018 Potravinárstvo od SITASITA Diskusia()

Hydina Holding investovala do modernizácie hydinárne v Kežmarku 5,5 milióna eur

Hydináreň vyprodukuje ročne až 60 miliónov vajec pre slovenské obchody.

Spoločnosť Hydina Holding v poslednom období investovala do modernizácie technológií a rekonštrukcie farmy nosníc v Kežmarku celkovo 5,5 milióna eur. Hydináreň ročne vyprodukuje 60 miliónov vajec, ktorými zásobuje obchody po celom Slovensku. V týchto dňoch spoločnosť Hydina Holding navyše spúšťa na farme v Kežmarku aj najmodernejšiu triedičku vajec. Informovalo o tom v v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorého predstavitelia v utorok hydináreň v Kežmarku navštívili.

Hydináreň Hydina Holding v Kežmarku momentálne poskytuje zamestnanie pre 50 pracovníkov, a to nielen pri chove nosníc, ale aj pri triedení vajec, manipulácii, expedícii a logistike, čím prispieva k zníženiu nezamestnanosti v regióne. „Hydina Holding je zároveň jedným z nositeľov Značky kvality SK, ktorá pre spotrebiteľov predstavuje záruku, že kupujú naozaj potraviny s krajinou pôvodu zo Slovenska,“ povedal generálny riaditeľ Sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský.

Prvá farma nosníc v Kežmarku vznikla v roku 1968 ako spoločný poľnohospodársky podnik s kapacitou necelých 50 tisíc nosníc v štyroch halách. V súčasnosti už ako Hydina Holding má farma kapacitu 220 000 nosníc s ročnou produkciou 60 miliónov vajec. „Aj vďaka podpore ministerstva pôdohospodárstva prostredníctvom Programu rozvoja vidieka sa nám podarilo farmu vybaviť najmodernejšou technológiou na ustajnenie nosníc a na triedenie aj uskladnenie so zabudovaným zariadením na UV dezinfekciu vajec v rámci nového logistického centra, “ priblížil konateľ Hydina Holding Tadeusz Frackowiak.

Aj nové druhy chovu

Okrem klasických chovov sliepok v obohatených klietkach sa farma v súlade s aktuálnymi spotrebiteľskými trendmi zameriava aj na alternatívny spôsob produkcie vajec v moderných technológiách voliérového podstielkového chovu, ktorý predstavuje teraz 15 % z celkového počtu nosníc. „Pri ďalšej modernizácii plánujeme rozšírenie tohto moderného spôsobu chovu na 40 % z celkového počtu nosníc,“ uviedol Frackowiak.

MPRV podporuje domáce produkty

Podľa ministerky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej sú vajcia jednou z mála komodít, v ktorej je Slovensko potravinovo sebestačné. „Prostredníctvom našich veterinárnych inšpektorov pravidelne a intenzívne kontrolujeme chovy aj potravinárske podniky, vďaka čomu sú naše vajíčka kvalitné a čerstvé. Potvrdil to aj vlaňajší fipronilový škandál, ktorý sme ako prví v Európe odhalili. Opäť chcem apelovať na spotrebiteľov, aby počas nakupovania uprednostňovali kvalitné slovenské produkty. Ich kúpou podporujeme slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo,“ povedala Gabriela Matečná.

Odporúčané články

Kontroly pri výrobe potravín v Poľsku sú nedostatočné, tvrdí ÚHS Spotreba mäsa bude v EÚ do roku 2030 klesať

Z kategórie Potravinárstvo

Odporúčame