Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PROTEST: Farmári na traktoroch v Bratislave
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Farmári na traktoroch smerujúci pred Úrad vlády SR protestujú za lepššie podmienky v poľnohospodárstve. Počas dvojdňovej protestnej jazdy z východu Slovenska do Bratislavy sa pripojili farmári z celého Slovenska. Bratislava, 20. jún 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

Firma „grófky“ Roškovej má vrátiť viac ako stotisíc eur

 

Polícia, ktorá vyšetruje kauzu agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru-SD Ľubice Roškovej – Agro Porúbka (predtým Gard), vedie v tomto smere už niekoľko mesiacov trestné stíhanie. Podľa článkov Denníka N mala Rošková poberať agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastní ani neobhospodaruje a aj na také absurdné plochy ako dedinské letisko. Informoval o tom v stredu webový portál Aktuality.sk.

Trestné stíhanie a vrátenie dotácií

Podľa informácií portálu Aktuality.sk Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) žiada od Agro Porúbky vrátenie časti dotácií a polícia vedie trestné stíhanie. PPA podľa portálu urobila v prípade firmy Agro Porúbka kontrolu na mieste. Teda na plochách, na ktoré si spoločnosť žiadala priame platby v rokoch 2016 a 2017.

Pri kontrolách na mieste boli zistené nespôsobilé plochy, čo malo za následok nezrovnalosti zistené po vyplatení platieb. Aktuálne prebieha proces vymáhania neoprávnených platieb od žiadateľa,“ konštatovala Pôdohospodárska platobná agentúra.

Presnú sumu PPA podľa Aktuality.sk neuviedla. Podľa zdroja webového portálu si však PPA nárokuje vrátenie sumy približne 140-tisíc eur. Firma sa ešte môže voči rozhodnutiu PPA odvolať.

Stíhanie za podvod

Prípad má od marca na stole aj polícia. Vo vyjadreniach je nateraz podľa Aktuality.sk stručná, no aj tu sa veci posunuli. „Národná protikorupčná jednotka v uvedenej veci vedie trestné stíhanie pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v jednočinnom súbehu s prečinom subvenčného podvodu,“ uviedol hovorca Prezídia policajného zboru SR Michal Slivka.

Trestné stíhanie začalo podľa portálu ešte 18. mája tohto roka. Čiže necelé dva mesiace po tom, čo Úrad špeciálnej prokuratúry dal polícii pokyn, aby prípad vyšetrovala. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť viac informácií,“ dodal ešte Slivka. O reakciu chcel portál Aktuality.sk požiadať aj Ľubicu Roškovú, dovolal sa do jej ambulancie, ale podľa sestričky je Rošková aktuálne na dovolenke.

„Grófka“ z východu

PPA podľa Aktuality.sk po medializácii prípadu kontrolovala v informačnom systéme všetky priame platby pre Agro Porúbka a pozrela sa aj na konkrétne plochy. Zistilo sa, že firma žiadala dotácie celkovo na 470 hektárov, pričom nešlo o väčšie plochy pozemkov, ale o 170 rôznych plôch roztrúsených po východnom Slovensku. Smer-SD po týchto podozreniach pozastavil v apríli Roškovej členstvo v strane.

Odporúčané články

Z Národného potravinového katalógu profituje len súkromná firma, tvrdí SaS Ako mohla „grófka“ Rošková získať dotácie? Zrejme vedela, ako sa vyhnúť kontrolám

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame