Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Soil 386749_1280.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Farmárom by sa malo pomôcť formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov

Konkrétne ide o minerálny olej spotrebovaný v poľnohospodárskej prvovýrobe.

Poslanci NR SR v pondelok prerokovali návrh zákona o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe z dielne SNS v prvom čítaní. Návrh zákona upravuje poskytovanie pomoci podnikateľovi v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktorým je fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba a ktorý vyrába poľnohospodárske produkty, formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov. Konkrétne ide o minerálny olej spotrebovaný v poľnohospodárskej prvovýrobe podľa kódu kombinovanej nomenklatúry 2710 19 43, 2710 19 46, 2710 19 47, 2710 19 48, 2710 20 11, 2710 20 15, 2710 20 17 a 2710 20 19.

Podnetom pre tvorbu návrhu zákona je podľa SNS snaha systémovo určiť spôsob poskytovania štátnej pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe, konkrétne poskytnutie pomoci na stabilizáciu dôležitej časti prevádzkových nákladov. „Táto úprava poskytovania pomoci formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov predstavuje významný moment pre poľnohospodársku prvovýrobu. Na jednej strane stimuluje aktívne poľnohospodárske subjekty, na druhej strane významne účelovo znižuje náklady na nákup minerálneho oleja použitého v poľnohospodárskej prvovýrobe bez toho, aby neúmerne administratívne zaťažili žiadateľa,“ ozrejmili poslanci za SNS.

Stimulácia konkurencieschopnosti

SNS predpokladá, že aplikovaním tohto nástroja pomoci dôjde k stimulácii hlavných prvkov konkurenčnej schopnosti poľnohospodárskej prvovýroby, ktorými sú rast tvorby pridanej hodnoty a rast produktivity práce, spojené s technologickou a inovačnou dynamikou. „Tým budú vytvorené predpoklady, aby došlo k stimulácii podstaty konkurenčnej výhody poľnohospodárskej výroby v SR, ktorou je produkcia kvalitných poľnohospodárskych výrobkov. Vzhľadom na tento kauzálny reťazec možno konštatovať, že stimulujeme naplnenie hlavného koncepčného cieľa slovenského poľnohospodárstva, ktorým je zabezpečiť potravinovú bezpečnosť SR a jej obyvateľov na primeranú úroveň, a tak prispieť k napĺňaniu cieľov a priorít spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ dodali k návrhu poslanci za SNS.

Odporúčané články

Farmári postihnutí suchom 2017 aj napriek prísľubom vlády peniaze zatiaľ nedostali, tvrdí AKS Ukrajinské hydinové mäso nemusí spĺňať prísne bezpečnostné normy EÚ, upozorňuje SPPK

Témy

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame