Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Img_3317.jpg

Farmári aj po nahliadnutí do spisu firmy ESIN trvajú na tom, že PPA kryla subvenčné podvody

Farmári, ktorí minulý týždeň protestne stanovali pred budovou PPA, sa v utorok dostali k spisu spoločnosti ESIN. Pri prezeraní spisu si urobili fotodokumentáciu a tú teraz odovzdajú svojmu právnemu zástupcovi na posúdenie.

Farmári, ktorí minulý týždeň protestne stanovali pred budovou Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), sa v utorok dostali k spisu spoločnosti ESIN na PPA a mohli do neho nahliadnuť. Pri prezeraní spisu si urobili fotodokumentáciu a tú teraz odovzdajú svojmu právnemu zástupcovi na posúdenie. Aj po prezretí spisu farmári trvajú na tom, že PPA kryla subvenčné podvody a žiadajú odvolanie jej generálneho riaditeľa Juraja Kožucha. Uviedli to v utorok protestujúci farmári z Iniciatívy poľnohospodárov pred budovou PPA po nahliadnutí do spisu spoločnosti ESIN.

„Bolo nám podozrivé, prečo PPA nerešpektuje štyri rozhodnutia súdov, a prečo sa do spisov spoločnosti ESIN nemôžeme dostať. Pri fotodokumentácii spisov sme zistili, že sa v nich nachádzajú parcely, ktoré nesúviseli s kontrolou križovania na PPA. Na základe vybranej vzorky, ktorú sme zlustrovali, vieme potvrdiť, že ak celková lustrácia spisu bude rovnaká ako táto vybraná zložka, dokážeme, že nielen ESIN pácha subvenčný podvod, ale PPA ho roky kryla. Dialo sa to v roku 2016 a 2017,“ uviedol v utorok farmár František Oravec.

Do spisu boli podľa farmárov z Iniciatívy poľnohospodárov (IP) dodané zmluvy, ktoré tam nemajú čo robiť. V danom spore malo ísť o 360 zmlúv, no v tomto spise je podľa farmárov cez 2 500 zmlúv. „Poviem príklad. Zmluva, ktorá sa týkala dajme tomu Novákov, bola dodaná do spisu v Košiciach. Takéto zmluvy sú tam viaceré. Sú to sporné zmluvy. PPA od začiatku vyzývala Oravca aj ESIN, aby dodali len predmetné zmluvy. Oravec dodal 360 zmlúv, ESIN cez 2,5 tisíca. ESIN tak robí právne prieťahy,“ vysvetlil Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov.

Protestujúci farmári, ktorí stanovali pred budovou Pôdohospodárskej platobnej agentúry v Bratislave, podali na jej vedúcich pracovníkov už minulý týždeň trestné oznámenie na NAKA za zneužívanie právomoci verejného činiteľa a za napomáhanie pri prečine poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Po nahliadnutí do spisov spoločnosti ESIN uviedli, že toto trestné oznámenie už iba doplnia o nové zistenia.

„Všetko, čo sme nafotili, dáme na posúdenie právnemu odborníkovi. Iniciatíva poľnohospodárov sa potom rozhodne, čo bude ďalej. Chceme len, aby agrorezort a PPA pracovali spravodlivo. Naši právnici teraz posúdia, ako postupovala PPA. Sme presvedčení, že budeme mať doklad o tom, že PPA porušovala zákon. Chceme aj ukázať, na ktoré plochy sme mali nárok a PPA v nich kryla subvenčný podvod. Už keď sme išli na PPA, sme vedeli, že PPA porušuje zákony a kryje subvenčné podvody. Budeme iniciovať u ministerky pôdohospodárstva a premiéra odvolanie Juraja Kožucha z postu generálneho riaditeľa PPA,“ uzavrel František Oravec.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj PPA.

Odporúčané články

Košický kraj chce vo väčšej miere podporovať farmárov Nespokojní farmári zablokovali budovu ministerstva pôdohospodárstva, zasahovala polícia

Témy

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame