Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Pixabay.com

Export mlieka do Číny môže pomôcť rozvoju živočíšnej výroby na Slovensku

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná považuje protokol o veterinárnych a hygienických požiadavkách pre mliečne výrobky vyvážané zo Slovenska do Číny za významný krok pre zníženie negatívneho salda SR v agropotravinárskom sektore.

Export mlieka do Číny môže pomôcť rozvoju živočíšnej výroby na Slovensku. Piatkové podpísanie protokolu medzi Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR a Generálnou administratívou colnej správy Čínskej ľudovej republiky o veterinárnych a hygienických požiadavkách pre mliečne výrobky považuje ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) za významný krok pre zníženie negatívneho salda SR v agropotravinárskom sektore.

Veľký obchod

„Spravíme všetko preto, aby sme našim mliekarom pomohli presadiť sa na tomto trhu,“ povedala v piatok Matečná. Podpisom protokolu počas ôsmeho samitu premiérov šestnástich krajín strednej a východnej Európy a Číny v chorvátskom Dubrovníku vyvrcholilo úsilie agrorezortu a mliekarenského priemyslu vyvážať mlieko a produkty z mlieka na čínsky trh.

Ako informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, predchádzali tomu rokovania a technický audit čínskych expertov na Slovensku v závere novembra minulého roka. Čína po ňom potvrdila vysokú zdravotnú garanciu a kvalitu mlieka a mliečnych výrobkov od slovenských farmárov a spracovateľov mlieka.

V nadväznosti na podpis protokolu bude potrebné vykonať certifikáciu mliekarenských závodov, ktoré majú záujem vyvážať svoje produkty na čínsky trh a tým sa aj dostanú na tzv. zoznam schválených subjektov pre vývoz do Číny. Slovenské prevádzkarne na výrobu a spracovanie mlieka má štát dôsledne pod kontrolou a podliehajú prísnym kontrolám počas celého roka. O Čínu prejavilo záujem zatiaľ jedenásť slovenských mliekarní, niektoré z nich už úspešne podstúpili audit.

Veľký dopyt po mlieku

V Číne je podľa agropotravinárskeho rezortu po kvalitných mliečnych výrobkoch mimoriadny dopyt. Export mlieka a najmä sušeného mlieka môže Slovensku priniesť výrazné zlepšenie situácie živočíšnej výroby, rozšírenie prevádzky, navýšenie stavov dojníc a v neposlednom rade aj vytvorenie pracovných miest. Otvorením tohto trhu by sa mala rozšíriť prvovýroba na Slovensku a zvýšiť ročný obrat.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka označilo za ďalšiu úlohu získať si a presvedčiť čínsky trh kvalitou a bezpečnosťou slovenských produktov. Slovenskí mliekari už dostali pozvánku na jednu z najvýznamnejších potravinárskych výstav vo východnej Ázii – 5. až 11. novembra v čínskom Šanghaji, kde môžu nadviazať priame kontakty s importérmi a obchodnými reťazcami. „Účasť na tejto výstave je pre Slovensko mimoriadne dôležitá, musíme tomuto trhu ukázať, že máme čo ponúknuť. Slovenskí prvovýrobcovia mlieka sú v tomto smere aktívni a podporou ich účasti na tejto výstave sa budeme vážne zaoberať,“ dodala šéfka agropotravinárskeho rezortu Gabriela Matečná.

Odporúčané články

Slovenské mliečne výrobky by sa mohli dostať na čínsky trh do dvoch mesiacov Vybraní farmári získajú prostredníctvom zelenej nafty tento rok 30 miliónov eur

Témy

Z kategórie Poľnohospodárstvo

Odporúčame